Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

Πρώτη και ιστορική νίκη για τον ΑΟ Αγρινίου στη Β Εθνική!

Την πρώτη του νίκη στη Β Εθνική πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου, συμμετέχοντας για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα. Η Αγρινιώτικη ομάδα επικράτησε στην πρεμιέρα επί του Στρατωνίου, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, με 63-62.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι με τρίποντο του Μήτσου και καλάθι των Μπαρούχα και Μπερερή (7-0). Το Στρατώνι αντέδρασε και μείωσε, αλλά η ομάδα του Αγρινίου με δυο βολές του Γεωργούλα και καλάθια των Ναούμη (κορυφαίος του αγώνα) και Παραπούρα προηγήθηκε με 24-17 με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Το Στρατώνι μείωσε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να δίνει οριακή διαφορά στον ΑΟΑ (34-32).

Στην επανάληψη, σημαντικό πρόβλημα με τους ψηλούς αντιμετώπισε ο ΑΟ Αγρινίου, αφού όλοι είχαν πολλά φάουλ. Οι γηπεδούχοι παίζοντας πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και σε αρκετά διαστήματα έχοντας 5 Αγρινιώτες στον αγωνιστικό χώρο, πήραν διαφορά έξι πόντων με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών (53-47).

Στο τελευταίο και πιο καθοριστικό δεκάλεπτο, το Στρατώνι επανήλθε στην διεκδίκηση του αγώνα και με συνεχόμενους πόντους πέρασε μπροστά στο σκορ με 57-58, τρία λεπτά πριν το τέλος.

Ο Ναούμης έβαλε μπροστά τον ΑΟΑ με τρίποντο, για να ισοφαρίσει ο Χαντζίδης με 2 ελεύθερες βολές. Ο Γεωργούλας έβαλε ξανά τον ΑΟΑ οδηγό με ένα δίποντο και ο Δεληγιάννης με 2/2 βολές ισοφαρίζει εκ νέου στα 27 δευτερόλεπτα (62-62).

Στην επόμενη επίθεση και τελευταία για τον ΑΟ Αγρινίου, οι γηπεδούχοι αστόχησαν, αλλά ο Ναούμης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ στα 6 δευτερόλεπτα. Ο νεαρός γκαρντ πέτυχε 1/2 βολές για το 63-62 και ο Αμπατζάς αστόχησε στο τελευταίο σουτ, δίνοντας έτσι μία σπουδαία νίκη για την ομάδα του Αγρινίου.

Δεκάλεπτα: Α: 24-19 Β: 10-13 Γ:19-15 Δ:10-15.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Κυριλής, Μπερερής 12, Παραπούρας 3(1), Τσιρώνης 2, Ναούμης 17(2), Μπαρούχας 9, Σκαρλάτος 1, Πασπαλάς, Μήτσου 5(1), Γεωργούλας 12, Αναστασάκης 2, Πουρνάρας.
Στρατώνι (Νικολαϊδης): Κολοκοτρώνης, Αμπατζάς 7(2), Δήμου 2, Δεληγιάννης 11(1), Αρνίδης 5(1), Γεωργάκης 7(1), Πασαλίδης 3(1), Χαντζίδης 5, Φλιάτης Γ. 8, Φλιάτης 6, Παππας, Δασκαλόπουλος 8.