Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Πρεμιέρα με ήττα στο Κύπελλο για τα “καναρίνια”

Παρά τις πολλές αλλαγές των “πρασίνων” ο Παναιτωλικός γνώρισε την ήττα στο Αγρίνιο

Ούτε τον Παναθηναϊκό των πολλών -νεανικών- αλλαγών δεν κατάφερε να κερδίσει ο Παναιτωλικός στο Αγρίνιο, το απόγευμα της Τρίτης (2/10)… Τα “καναρίνια” παρουσιάστηκαν βελτιωμένα σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Επιθέσεις μόνο από ατομικές ενέργειες έβγαλαν οι γηπεδούχοι, που έχουν μόλις μία νίκη σε έξι επίσημα παιχνίδια φέτος… Η πρόκριση στην επόμενη φάση θα κριθεί, φυσικά, στα επόμενα δύο παιχνίδια με Κισσαμικό και Ιεράπετρα…

Μέτριο ρυθμό είχε το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες εμφανώς επηρεασμένες από τις πολλές αλλαγές. Ο Παναιτωλικός απείλησε με Πάουλο και Λουσέρο, αλλά ο Κότσαρης μπλόκαρε το σουτ του δεύτερου. Από το πουθενά, όμως, μία λάθος εκτίμηση του Πάουλο έφερε πέναλτι για τον Παναθηναϊκό, αλλά ο Γιαννακόπουλος απέκρουσε πολύ όμορφα το πέναλτι του Στάικου.

Δεν μπόρεσαν Ρότσα, Καμαρά και Ντίας

Οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι στο 24′ με τον Ρότσα, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο και ο Κότσαρης δεν είχε πρόβλημα. Δύο λεπτά αργότερα ο Χατζηθεοδωρίδης έκανε αδύναμο σουτ, το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο ο Γιαννακόπουλος. Ο Παναιτωλικός απείλησε και πάλι στο 30′ χάνοντας διπλή ευκαιρία, αρχικά με τον Καμαρά με τον Κότσαρη να διώχνει σωτήρια με το πόδι, ενώ στη συνεχεία ο Ντίας πλάσαρε με τον Οικονόμου να απομακρύνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός απείλησε με τον Πάουλο στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, αλλά ο Οικονόμου απομάκρυνε. Από εκεί και μετά, τα “καναρίνια” δεν μπορούσαν να απειλήσουν. Ο Παναθηναϊκός, αντιθέτως, βρέθηκε σε θέση για γκολ στο 52′ όταν ο Καμπετσής πέρασε από δεξιά τον αντίπαλο του, αλλά το πλασέ που επιχείρησε κόντραρε. Ο νεαρός επιθετικός στο 61′ βρέθηκε και πάλι σε θέση για γκολ όταν έκανε την κάθετη κίνηση δέχθηκε την πάσα του Στάικου αλλά το σουτ με το δεξί έφυγε έξω.

Άλλαξε τις ισορροπίες ο Μακέντα

Ο Δώνης, με το που μπήκε στον αγώνα, απείλησε δις. Με σουτ στο 64′ και στο 69΄, τα οποία έφυγαν άουτ. Η είσοδος του Μακέντα άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα. Ο Ιταλός, μετά από πανέμορφη πάσα του Αποστολάκη από τα δεξιά και πανέμορφο πλασέ έκανε το 0-1. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Παναθηναϊκός μπορούσε να κάνει δυο τα τέρματα του. Ο Εμμανουηλίδης έκλεψε τη μπάλα, μοίρασε στον Τζανδάρη, το σουτ του οποίου έδιωξε ο Γιαννακόπουλος.

Παναιτωλικός (Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Μανά, Ντίας, Παουλο Μάρκος, Λουσέρο, Ρότσα (80′ Τσιγγάρας), Μαλής, Λιάβας (65′ Μπελεβώνης), Άργκους, Καμαρά, Ουίλιαν (72′ Μοράρ).
Παναθηναϊκός (Δώνης): Κότσαρης, Πούγγουρας, Παντελάκης, Οικονόμου, Στάικος, Τζανδάρης, Θεόχαρης, Χατζηθεοδωρίδης (65′ Δώνης), Αποστολάκης, Καμπετσής (68′ Μακέντα), Βέργος (74′ Εμμανουηλίδης).
Γκολ: 84′ Μακέντα
Κίτρινες: 77′ Ρότσα/21′ Παντελάκης, 31′ Αποστολάκης, 60′ Χατζηθεοδωρίδης, 63′ Τζανδάρης