Πήρε το ντέρμπι ο ΑΟ Αγρινίου

Σπουδαία εμφάνιση και 12η νίκη φέτος για τον ΑΟΑ

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, ο ΑΟ Αγρινίου κέρδισε με 71-55 τον Γ.Σ. Ελευθερούπολης, φτάνοντας τις 12 νίκες σε 14 Αγωνιστικές στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας.

Στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-2, όμως ο ΑΟΑ αντέδρασε. Προηγήθηκε με 11-10 κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 19-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Διαμαντάκου προηγήθηκε με 32-24, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 3, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν ξανά προβάδισμα 7 πόντων στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ελευθερούπολης μείωσαν στον πόντο, αλλά η συνέχεια ανήκε στο Αγρίνιο που ανέβασε στροφές, πήρε διψήφια διαφορά κι έφτασε στην τελική επικράτηση με το 71-55.

Δεκάλεπτα: 19 – 17, 17 – 12, 17 – 14, 18 – 12.

Διαιτητές: Παφίλης – Παπανικολάου.
Α.Ο. Αγρινίου (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 12, Μπερερής 4, Μιχάλογλου 10, Καπινιάρης 13(1), Χρήστου, Τσατάς 1, Σταμούλης 2, Γκρέκας 10, Μήτσου 12(4), Ψαράς 2, Σαρρής 5(1), Σταμίρης.
Ελευθερούπολη (Κυριάκος Παπαδόπουλος): Κελεσίδης 7, Γκέλιος, Στυλίδης 20(2), Κωνσταντάρας, Μπέσσας, Μπουτσακτσή, Ιωάννου 5(1), Απαζίδης, Σταμπουλής 11, Χαρισμίδης 10, Βοϊβατόπουλος 2, Καραγιώργος.