Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Πήρε αυτό που ήθελε ο Παναιτωλικός (1-0 την Καλλονή)

Ο Παναιτωλικός δεν εντυπωσίασε, αλλά έκαμψε την αντίσταση της ΑΕΛ Καλλονής στο Αγρίνιο, το απόγευμα του Σαββάτου (30/1) και πήρε κρίσιμο τρίποντο (1-0). Με το γκολ του Κάπελ και τις επεμβάσεις του Κυριακίδη, τα “καναρίνια” πήραν μία νίκη που σε μεγάλο βαθμό “κλειδώνει” την παραμονή τους στην κατηγορία και την επόμενη χρονιά. Αντικαταστάθηκε και αποθεώθηκε λίγο πριν το τέλος του αγώνα ο Βιγιαφάνιες, που μετακομίζει στον Παναθηναϊκό.

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε το παιχνίδι πιο καλά και θέλησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, πιέζοντας ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους. Μόλις στο πέμπτο λεπτό έφτασαν κοντά στο γκολ, με τον Μαρκόφσκι να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί την κάθετη πάσα του Βιγιαφάνιες. Ο,τι δεν έκανε ο Σέρβος, το πέτυχε ο Κάπελ λίγα λεπτά αργότερα. Στο 17′ ο Ουάρντα έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση, γύρισε από αριστερά και χαμηλά τη μπάλα και ο Κάπελ με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0.

Η Καλλονή συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, προσπαθώντας να βγει κυρίως στην αντεπίθεση, αλλά τα αρκετά λάθη των παικτών του Καραγεωργίου δεν έδιναν ελπίδες στους φιλοξενούμενους για θετικό αποτέλεσμα. Ο Παναιτωλικός συνέχισε, εν τω μεταξύ, να πιέζει για δεύτερο γκολ. Ουάρντα, Βιγιαφάνες και Κάπελ δημιουργούσαν πολλά ρήγματα στην άμυνα της Καλλονής, αλλά δεν ήταν προσεκτικοί στην τελική πάσα και γενικότερα στην τελική προσπάθεια.

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός προσπάθησε να μπει όπως και στο πρώτο ημίχρονο. Πίεσε ψηλά και προσπάθησε για ένα δεύτερο γκολ. Όμως ο Ουάρντα δεν σούταρε εύστοχα λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ και ο Μαρκόφσκι νικήθηκε αρκετές φορές από τον Δαύκο.

Οσο περνούσαν τα λεπτά οι φιλοξενούμενοι ανεβάζαν την απόδοση τους και τις γραμμές τους, ενώ ο Παναιτωλικός οπισθοχωρούσε για να κρατήσει το αποτέλεσμα. Κάπου εκεί άρχισε τις επεμβάσεις ο Κυριακίδης, ο οποίος δύο φορές έσωσε την ομάδα του από σίγουρο γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, αλλά ο έμπειρος τερματοφύλακας του Παναιτωλικού έλεγε “όχι” σε όλες τις προσπάθειες των παικτών του Καραγεωργίου. Λίγο πριν το τέλος του αγώνα, στο 82΄, ο Βιγιαφάνιες αντικαταστάθηκε και αποθεώθηκε από τον κόσμο, αφού θα συνεχίσει την καριέρα του στον Παναθηναϊκό…

Μέχρι και το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τον Παναιτωλικό να παίρνει σημαντική νίκη με 1-0.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου).
Παναιτωλικός (Ματζουράκης): Κυριακίδης, Κέβιν, Κούσας, Ρουσκουσέδα (67′ Αλεξίεβιτς), Βιγιαφάνιες (82′ Βασιλούδης), Κάπελ, Μάκος, Μαρκόβσκι (90′ Χαντάκιας), Πάουλο, Μύγας, Ουάρντα.
ΑΕΛ Καλλονής (Καραγεωργίου): Δαύκου, Γκόλιας, Σπυρόπουλος (80′ Νομπρέγκα), Μανούσος, Αναστασιάδης, Ελλακόπουλος, Φαβάλι (62′ Οόκο), Τσαμπούρη, Μίκιτς, Βαλιός, Κάρλσον (46′ Γεωργίου).
Γκολ: Κάπελ 11′.
Κίτρινες: Μίκιτς 19′, Αναστασιάδης 28′, Πάουλο 28′, Ελλακόπουλος 41′, Τσαμπούρης 49′, Βαλιός 61′, Βασιλούδης 87′.