Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Πήρε… ανάσα!

Σημαντικό τρίποντο για τα “καναρίνια” που αγχώθηκαν γι’ ακόμη ένα παιχνίδι

Σπουδαία νίκη πέτυχε στο γήπεδό του ο Παναιτωλικός κόντρα στον Λεβαδειακό, το βράδυ του Σαββάτου (6/10). Τα “καναρίνια” ήταν ανώτερα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και προηγήθηκαν με γκολ του Έρικσον, μετά από… καραμπόλα. Ο… αδιάφορος σε όλο το παιχνίδι Μοράρ, ο οποίος περπατούσε σε πολλά σημεία του παιχνιδιού, πέτυχε το 2-0 κόντρα σε μία ομάδα που ήταν ανήμπορη να επιτεθεί. Πάραυτα, παίζοντας με 10, ο Λεβαδειακός μείωσε σε 2-1 και στο τέλος θα μπορούσε να κλέψει και τον βαθμό της ισοπαλίας αν ο Ιωαννίδης είχε πλασάρει σωστά σε τετ α τετ που είχε με τον Κυριακίδη.

Ο Παναιτωλικός πήρε αυτό που ήθελε από τον αγώνα. Μπήκε αποφασισμένος να κερδίσει το παιχνίδι κι επί 80 περίπου λεπτά ήταν ανώτερος από τους φιλοξενούμενους. Παίζοντας πιο επιθετικά, έκλεισε τον Λεβαδειακό στην εστία του και προσπαθούσε να σκοράρει, αλλά τα «καναρίνια» απώλεσαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στον Παναιτωλικό, με τους φιλοξενούμενους να βγαίνουν μόνο σε κόντρες. Στο 32′ ήταν η μόνη επίθεση του Λεβαδειακού, με τον Σαβαντογκό να βρίσκει χώρο, αλλά η πάσα του δεν ήταν καλή για τον Μαρκόφσκι που ήταν μόνος του.

Ο Παναιτωλικός απείλησε για πρώτη φορά στο 15 με σουτ του Μάσουρεκ. Στο 37′ ο Καμαρά λίγο έλειψε να σκοράρει μετά από σέντρα του Μαρινάκη, αλλά η προβολή του έφυγε ψηλά άουτ, οδηγώντας στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, τα “καναρίνια” κυριάρχησαν, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά. Το σκορ όμως το άνοιξε ο Έρικσον (49′) τελικά, μετά από… καραμπόλα! ο Ντίας έβγαλε σέντρα, ο Αντιλέχου έδιωξε, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Έρικσον και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Ο Παναιτωλικός εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ και πέτυχε δεύτερο γκολ λίγα λεπτά μετά (59′). Ο Καμαρά έστρωσε στον Μοράρ στη μικρή περιοχή κι αυτός πέτυχε το 2-0. Η υπεροχή συνεχίστηκε για τον Παναιτωλικό, με τον Μάσουρεκ να κερδίζει πέναλτι (63′), αλλά ο Μοράρ δεν ήταν εύστοχος.

Στο 64′ ο Νανγκίς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και ο Παναιτωλικός χαλάρωσε, με αποτέλεσμα ο Σαβαντογκό να μειώσει με όμορφη ενέργεια σε 2-1 στο 86′. Το παιχνίδι έγινε… ντέρμπι από το πουθενά κι ο Λεβαδειακός θα μπορούσε να κλέψει ακόμη και το βαθμό της ισοπαλίας παίζοντας με 10 παίκτες, αλλά ο Ιωαννίδης στο 90+2′ απέτυχε να πλασάρει ψύχραιμα τον Κυριακίδη σε τετ α τετ.

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μιχάι, Μαρινάκης, Μαλής, Ρότσα, Έρικσον, Πάουλο, Μάζουρεκ  (66′ Ουίλιαν), Μοράρ, Ντίας (84′ Μανά), Καμαρά (75′ Λουσέρο).
Λεβαδειακός: Επασί, Τσαμπούρης, Ζησόπουλος, Αντιλέχου, Παντελιάδης, Μητρόπουλος, Καραχάλιος (65 Ομο), Σουμπίνιο (64′ Γιακουμάκης), Μαρκόβσκι (75′ Ιωαννίδης), Σαβαντογκό, Νανγκίς.