Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

“Πικρή” ισοπαλία (1-1) για τον Παναιτωλικό με τον Πανιώνιο

Δύο αμυντικές αδράνειες καθόρισαν το παιχνίδι στο Αγρίνιο

Μία τελική προσπάθεια ήταν αρκετή για τον Πανιώνιο το απόγευμα της Κυριακής (21/1), για να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Αγρίνιο και την έδρα του Παναιτωλικού. Οι Αγρινιώτες, υπό τις οδηγίες του Τραϊανού Δέλλα, έδειξαν καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, ωστόσο δεν κατάφεραν να κρατήσουν το τρίποντο και ισοφαρίστηκαν στο 81′.

Ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει την εστία του Κότνικ. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 19′ λεπτό τα “καναρίνια” είχαν 81% κατοχή μπάλας! Ο χρόνος όμως πέρασε χωρίς να καταφέρουν οι παίκτες του Δέλλα να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ. Ο ρυθμός έπεσε αισθητά στη συνέχεια, ωστόσο ένα τραγικό λάθος του Γκιοατά έδωσε την ευκαιρία στον Μοράρ να σκοράρει στο 25ο λεπτό και να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Ο Τσοκάνης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Γκιοατά δεν έδιωξε σωστά και ο Ρουμάνος με διπλή προσπάθεια έκανε το 1-0.

Το αμυντικό πλάνο του Δέλλα πήγαινε πολύ καλά με πίεση ψηλά και σωστές αλληλοκαλύψεις που οδηγούσαν σε πολλά κλεψίματα στον χώρο του κέντρου. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν αρκετά, αλλά δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου να απειλήσουν.

Στην επανάληψη η εικόνα ήταν λίγο-πολύ η ίδια. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία. Ο Παναιτωλικός απειλούσε κυρίως με σουτ εκτός περιοχής, ενώ ο Πανιώνιος αγνοούσε την τελική προσπάθεια μέχρι και το 80ο λεπτό. Ένα λεπτό μετά, στη μοναδική στιγμή ο Πανιώνιος βρήκε έδαφος για επίθεση, ο Σιώπης έβγαλε μία κάθετη πάσα στον Λάμπρου, ο οποίος με όμορφο πλασέ έκανε το 1-1.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και το πιο αξιοσημείωτο είναι ο τραυματισμός του Κλέσιο σε ένα τετ α τετ με τον Κότνικ, με αποτέλεσμα να γίνει αλλαγή στην αλλαγή. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και το 1-1 παρέμεινε, αφήνοντας πικρή γεύση στους γηπεδούχους.

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσων)
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μιχάι, Ροντρίγκες, Τσοκάνης, Μπεχαράνο, Μάρκος Πάουλο, Ντίας, Μάσουρεκ (73′ Ρόσα), Ρόζα (84′ Κλέσιο, 89′ Μπράβο), Μοράρ.
Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Γκιοατά (73′ Μακρύλλος), Μπανανά, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας, Σαββίδης (46′ Μπραχίμι), Σπιριντόνοβιτς (65′ Λάμπρου), Ντουρμισάι.
Γκολ: 25′ Μοράρ / 81′ Λάμπρου.
Κίτρινες: 77′ Ρόσα / 37′ Σαββίδης, 57′ Σιώπης.