Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Παναιτωλικός χωρίς αρχή και τέλος – Ήττα με 4-1 στην Τρίπολη

Τις πολύ κακές εμφανίσεις συνέχισε και στην Τρίπολη ο Παναιτωλικός, που γνώρισε την ήττα με 4-1 από τον τοπικό Αστέρα, παρότι προηγήθηκε με γκολ του Μουνιός στο 9ο λεπτό. Οι Αγρινιώτες έδειξαν για ακόμη ένα παιχνίδι σημάδια κατάρρευσης και παρά το πλεονέκτημα που πήραν πολύ νωρίς στο παιχνίδι γνώρισαν την βαριά ήττα με 4-1. Ερωτηματικό η παραμονή του Ματζουράκη.

Για τέταρτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη έμεινε ο Παναιτωλικός, δείχνοντας ξανά πως βρίσκεται σε περίοδο “κοιλιάς”. Ο Τίτορμος μπήκε σχετικά καλά στον αγωνιστικό χώρο και στην πρώτη φορά που πάτησε περιοχή σκόραρε με τον Μουνιός μετά από όμορφη ενέργεια. Το παιχνίδι βέβαια θύμισε… “Καραϊσκάκης” όταν και πάλι ο Παναιτωλικός είχε προηγηθεί, αλλά εν τέλει ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό για την 15η Αγωνιστική.

Ο Αστέρας Τρίπολης, παρά το αρχικό σοκ, έδειξε μεγαλύτερη ζωντάνια σοτν αγωνιστικό χώρο και πίεσαν για την άμεση ισοφάριση, αλλά οι παίκτες του Γιάννη Ματζουράκη έκλεισαν τους χώρους και επιχείρησαν να “χτυπήσουν” στην κόντρα επίθεση με τους ταχύτατους Μουνιός, Ρόσα και Κλέσιο, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν ξανά στο πρώτο ημίχρονο.

Στο μεταξύ, οι Αρκάδες ανέβαζαν την απόδοσή τους και τελικά κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 38ο λεπτό με τον φορμαρισμό Στανισάβλιεβιτς. Ο Πάμπλο Μάσα έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Μιχάλη Μανιά, ο οποίος πλάσαρε τον Κυριακίδη, αλλά ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού αρνήθηκε την παραβίαση της εστίας του με μία υπέροχη επέμβαση. Όμως, στη συνέχεια της φάσης ο Σέρβος μεσοεπιθετικός πήρε το… ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ σε κενή εστία ισοφάρισε σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το ψυχολογικό αβαντάζ της ισοφάρισης και έφτασαν στην  ολική ανατροπή χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πάμπλο Μάσα. Ένα πέναλτι που προκάλεσε διαμαρτυρίες στους φιλοξενούμενους, αφού το μαρκάρισμα γίνεται εκτός περιοχής και εν αμφιβόλω είναι και εάν υπήρξε τελικά παράβαση. Όπως και να έχει η εύστοχη εκτέλεση έδωσε προβάδισμα στον Αστέρα που πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με 2-1.

Στην επανάληψη ο Αστέρας μπήκε αποφασισμένος να “κλειδώσει” από νωρίς τη νίκη και το πέτυχε στο 49ο λεπτό με σκόρερ τον Στανισάβλιεβιτς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Κυριακίδη και με κοντινό πλασέ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό γκολ του. Ο Αστέρας έφτασε σε τέταρτο γκολ στο 58ο λεπτό με τον Σταύρο Τσουκαλά. Ο έμπειρος μέσος βρέθηκε αμαρκάριστος έξω από την περιοχή, σούταρε και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κυριακίδη για το 4-1. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να μειώσουν το σκορ, όμως οι Αρκάδες έκλεισαν τους χώρους και δεν άφησαν περιθώρια αισιοδοξίας.

Στα τελευταία 20 λεπτά, αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο λόγω τραυματισμού του Ιγκόρ Σίλβα, καθώς ο Ελευθερόπουλος είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του. Παρ’ όλα αυτά, ο Παναιτωλικός δεν εμφανίστηκε απειλητικός, με αποτέλεσμα το τελικό σφύριγμα να βρει τον Αστέρα να σημειώνει τη δεύτερη σερί νίκη του στη Super League, με ανατροπή.

Διαιτητής: Χαράλαμπος Καλογερόπουλος (Αθηνών)
Αστέρας Τρίπολης (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Ιγκόρ, Μπέρτος, Σελίν, Γιαννούλης, Δημούτσος (59′ Ιγκλέσιας), Τσουκαλάς, Τσιλιανίδης (46′ Λουίς Φαρίνια), Στανισάβλιεβιτς, Μάσα, Μανιάς (68′ Ιωαννίδης).
Παναιτωλικός (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Χαντάκιας, Κούσας, Τσοκάνης, Μάκος, Μάρκος Πάουλο (73′ Βασιλούδης), Ρόσα (66′ Ρότσα), Μουνιός, Κλέσιο, Μαρκόφσκι (61′ Κουτρομάνος).
Γκολ: 38′, 49′ Στανισάβλιεβιτς, 42′ πεν. Μάσα, 58′ Τσουκαλάς – 9′ Μουνιός
Κάρτες: 84′ Κλέσιο