Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ούτε τώρα ο Παναιτωλικός

Παρά τη βελτιωμένη εμφάνιση, ο Τίτορμος δεν κατάφερε να κερδίσει

Ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να κερδίσει ούτε στην πρεμιέρα του Χάβου στο τιμόνι της ομάδας. Τα “καναρίνια” ωστόσο παρουσιάστηκαν εμφανώς βελτιωμένα. Παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αντέδρασαν για πρώτη φορά φέτος και γύρισαν το παιχνίδι σε 2-1. Δυστυχώς για τον Παναιτωλικό, όμως, ένας λάθος του Γιαννακόπουλου στο 82′ στοίχισε το τρίποντο, με την Λάρισα να ισοφαρίζει με τον Μόρα και να φεύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Αγρίνιο.

Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό στο ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο χορτάρι και ο Ουάρντα έδειχνε ορεξάτος, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει ιδιαίτερα. Η άμυνα του Παναιτωλικού πάντως ένιωσε τον Αιγύπτιο στο 5ο λεπτό, με σουτ που επιχείρησε. Η ΑΕΛ πάραυτα προηγήθηκε στο 28′. Ο Μόρας κεφαλιά-πάσα για τον Μιχαήλ, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μετά από έλεγχο στο VAR το γκολ σωστά μέτρησε και το παιχνίδι άλλαξε.

Ο Παναιτωλικός έβγαλε αντίδραση. Βγήκε μπροστά και 6 λεπτά μετά έφτασαν στην ισοφάριση, όταν ο Ντίας εκμεταλλεύτηκε την λάθος συνεννόηση στην άμυνα των φιλοξενουμένων και σκόραρε με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να διαφυλάξουν την άμυνά τους, με τον Παναιτωλικό να κυνηγάει περισσότερο το δεύτερο τέρμα με τους Μοράρ (61′), Λουσέρο (62′), Ντάλσιο (64′). Τελικά βρήκαν το γκολ στο 78′, με τον Μπαΐροβιτς. Ο Σουηδός, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, «έπιασε» ωραίο γυριστό και σκόραρε για το 2-1. Οι Αγρινιώτες όμως δεν το χάρηκαν πολύ, αφού στο 82′ ο Μόρας έπιασε την κεφαλιά σε λανθασμένη έξοδο του Γιαννακόπουλου και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Γιαννακόπουλος, Μοράρ (77′ Μπαΐροβιτς), Σανιά, Ντάλσιο (74′ Ρομάν), Ντίας, Λουσέρο, Γιοβάνοβιτς, Σιέλστρεντ, Ταχάρ, Μαρσιάλ, Αριγίμπι (55′ Ντουάρτε).
ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μιχαήλ, Ουάρντα, Μιλοσάβλιεβιτς, Μόρας (90′ Ουάρντα), Σεσέροβιτς (68′ Φατιόν), Μπέρτος, Κάτσε, Μπράλιτς, Νούνιτς (46′ Ντάουντα), Στάνκοβιτς.