Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

«Όποιος καεί με το χυλό φυσά και το γιαούρτι»

atromitos-panaitolikos

Το απόλυτο των αποτελεσμάτων έχει μέχρι στιγμής ο Παναιτωλικός στο πρωτάθλημα της Superleague. Όχι το απόλυτο των νικών, άλλωστε με αυτό το πρόγραμμα στις τρεις πρώτες αγωνιστικές αυτό θα ήταν από πάρα πολύ δύσκολο ως ακατόρθωτο. Έχει όμως το απόλυτο των ίδιων αποτελεσμάτων, στις ίδιες έδρες, με τους ίδιους αντιπάλους όπως και πέρυσι, με μοναδική διαφορά τα τελικά σκορ.

Ο Παναιτωλικός που πέρυσι είχε ηττηθεί στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ με 2-1, φέτος δέχθηκε την ήττα στις καθυστερήσεις με 1-0. Αναδείχθηκε ισόπαλος με τον πρωταθλητή Ολυμπιακό στο Αγρίνιο με σκορ 1-1 έναντι του περσινού 0-0 και πήρε την ισοπαλία στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο με 0-0, σε αντίθεση με το περσινό 1-1. Συγκομιδή μόλις δύο βαθμών στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, που αν όμως κάποιος δει κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, ίσως και να αδικεί τον «Τίτορμο».

Τα «καναρίνια» του Μάκη Χάβου έχασαν τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις στο Ηράκλειο, σε ένα παιχνίδι που όντως θα μπορούσε να είχε πάρει θριαμβευτικές διαστάσεις για τους γηπεδούχους από το ημίχρονο. Από τη στιγμή όμως που δέχεσαι το γκολ στην τελευταία ουσιαστικά φάση του αγώνα, δεν θεωρείς δα πως σου χαμογέλασε και η τύχη. Στο Αγρίνιο με τον Ολυμπιακό θα μπορούσε να χάσει, θα μπορούσε όμως και να κερδίσει αν κάποιοι ποδοσφαιριστές είχαν εκμεταλλευτεί καλύτερα τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν, ενώ στο Περιστέρι έχασε μία τεράστια ευκαιρία να φύγει για πρώτη φορά με το τρίποντο από έδρα του λεκανοπεδίου Αττικής στη μεγάλη κατηγορία.

Ο Παναιτωλικός που στην Αθήνα θύμισε κάτι από Ηράκλειο στο πρώτο ημίχρονο, κλείστηκε πίσω, αμύνθηκε όσο μπορούσε και ίσως σεβάστηκε περισσότερο απ’ όσο θα έπρεπε τον Ατρόμητο. Μπήκε όμως δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε τις κλασσικότερες ευκαιρίες της αναμέτρησης. Αποκορύφωμα το «άχαστο» του Κόρμπου στις καθυστερήσεις, όταν το σουτ που επιχείρησε σχεδόν μπροστά σε κενή εστία πέρασε ελάχιστα έξω από τα δοκάρια του Τσένναμο.

Σίγουρα αυτοί οι δύο βαθμοί στις πρώτες τρεις αγωνιστικές σε συνδυασμό με το ότι φέτος πέφτουν τέσσερις και όχι τρεις, δεν εμπνέουν σιγουριά, όμως δικαιολογούνται από το πρόγραμμα της ομάδας. Καλό είναι να υπάρχει ανησυχία και όχι εφησυχασμός, αφού όπως λέει και ο σοφός λαός, «όποιος καεί με το χυλό φυσά και το γιαούρτι». Όσο για καψίματα από χυλούς, γούνες και «παλτά», δόξα την Παναγιά που θα έλεγε και γνωστός Έλληνας προπονητής, ξέρει καλά ο Παναιτωλικός…

Παρόλα αυτά, δεν πρέπει να παραγίνει το κακό. Ούτε η Βέροια αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας από την τρίτη αγωνιστική, ούτε ο «Τίτορμος» έπεσε κατηγορία. Όλοι θα παίξουν με όλους και το πρωτάθλημα δεν βρίσκεται ακόμα ούτε στο 1/10 του δρόμου. Αυτό που προέχει, είναι η υπομονή…