Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Οι Emporio Armani πρωταθλητές στο 2ο Εργασιακό Πρωτάθλημα Αγρινίου (ΦΩΤΟ)

Επικράτησαν των Dr. Pharmacy με 68-63

Οι Emporio Armani ήταν οι μεγάλοι νικητές του 2ου Εργασιακού Πρωταθλήματος Μπάσκετ Αγρινίου. Επικράτησαν των Dr. Pharmacy στον τελικό της διοργάνωσης με 68-63, ο οποίος διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης 12 Ιουνίου 2019 στο κλειστό της αερογέφυρας, μπροστά σε περίπου 150 άτομα.

Οι τυπικά γηπεδούχοι Emporio Armani μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν ακόμη και με διψήφια διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 22-15. Οι Dr. Pharmacy αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και μ’ επιμέρους σκορ 13-19 μείωσαν την διαφορά στους 35-34 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Emporio Armani με κρίσιμα καλάθια κι επιμέρους σκορ 16-11 επικράτησαν με το τελικό 68-63, κερδίζοντας το φετινό Εργασιακό Πρωτάθλημα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι σφυρίχτηκαν 55 φάουλ (29-26) στο παιχνίδι που ήταν αρκετά νευρικό, ενώ είχε αρκετές τεχνικές ποινές και μία αποβολή.

MVP του τελικού αναδείχτηκε ο Νίκος Σβίγγος (πέτυχε 27 πόντους με 4 τρίποντα), ενώ πολύ καλή παρουσία είχε ο Στεφανάτος από τους Emporio Armani. Οι Ζαμπάρας – Αραχωβίτης ήταν πολύ αποτελεσματικοί για τους Dr. Pharmacy, ενώ δύο κρίσιμα τρίποντα στα τελευταία λεπτά του αγώνα πέτυχαν για τους Emporio Armani οι Τσιρώνης και Τσουκαλάς.

Δεκάλεπτα: 22-15, 13-19, 17-18, 16-11 (68-63).
Emporio Armani (Κ. Τσιαμάκης): Αγγέλης Θωμάς 7, Στεφανάτος Γιώργος 8, Κάππας Θανάσης 5, Σβίγγος Νίκος 27, Τσιρώνης Γιώργος 3, Μποκώρος Κώστας, Τσουκαλάς Νίκος 6, Μπαλωμένος Βαλεντίνος 3, Κοκκοτός Δημήτρης 7, Χειμώνας Άγγελος, Παπαθέου Γιώργος 2.
Dr. Pharmacy (Γ. Διαμάντης): Ράπτης Σπύρος 11, Ρώσσης, Κανάτας Πάνος, Αραχωβίτης Λευτέρης 15, Μπάκας 5, Κωστάκης, Κακαβούλας 6, Τσάπαλος 4, Ροκοπάνος Γιώργος 2, Ζαμπάρας Θανάσης 20.