Νίκησε τον Παναιτωλικό με Γιουνές η Ξάνθη (3-0)

Η Ξάνθη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιουνές και αντεπιθέσεις για σεμινάριο επιβλήθηκε με 3-0 επί του Παναιτωλικού, το μεσημέρι της Τετάρτης (5/4) στα Πηγάδια. Η εκτελεστική δεινότητα του Γιουνές ήταν εκείνη που έκανε τη διαφορά. Γενικότερα οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, αλλά και ο Παναιτωλικός είχε τις δικές του ευκαιρίες για κάποιο γκολ, τις οποίες όμως άφησε ανεκμετάλλευτες.

Από τα πρώτα του λεπτά το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό. Μόλις στο 3′ οι παίκτες του Παναιτωλικού έκαναν λάθος στο χώρο του κέντρου και η Ξάνθη με δύο πάσες έφτασε στο γκολ. Ο Πιτσέλι που έκλεψε πέταξε στον ανοικτό χώρο για τον Βασιλακάκη, εκείνος γύρισε την μπάλα στον επερχόμενο Γιουνές με τον επιθετικό της Ξάνθης να νικά με ωραίο πλασέ τον Κυριακίδη και να κάνει εύκολα το 1-0 για τους γηπεδούχους. Πέντε λεπτά αργότερα είχαμε νέα κακή αντίδραση της άμυνας του Παναιτωλικού η μπάλα έφτασε στον Γουάλας που έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Κυριακίδη να κάνει μία μεγάλη απόκρουση.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 15′ όταν ο Πάουλο από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ζίβκοβιτς. Στο 21′ Πιτσέλι και Βασιλακάκης συνδυάστηκαν έξοχα, ο δεύτερος πάσαρε στον επερχόμενο Γιουνές, όμως το τακουνάκι του κατέληξε στην αγκαλιά του Κυριακίδη.

Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αντιδράσει. Στο 28′ μετά από ωραία πάσα του Ρέι στον Πάουλο, ο Βραζιλιάνος μέσος απέφυγε τον Φλίσκα και σούταρε μέσα από την περιοχή με τον Ζίβκοβιτς να πέφτει και να μπλοκάρει. Έξι λεπτά αργότερα έπειτα από εξαιρετική ενέργεια από τον Ρόσα, ο επερχόμενος Πάουλο έκανε το σουτ με το Ζίβκοβιτς να διώχνει αρχικά και πριν ο Μαρκόφσκι στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ο Φλίσκας παραχώρησε κόρνερ.

Ένα ακόμη λάθος όμως της άμυνας του Παναιτωλικού οδήγησε στο 2-0. Ο Παπάζογλου φαίνεται να σπρώχνει τον Γιουνές στο 37΄ με τον Αρετόπουλο να δείχνει αμέσως το σημείο του πέναλτι, από όπου ο Τυνήσιος επιθετικός έκανε το 2-0 για την Ξάνθη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναιτωλικός πάλεψε να μειώσει στο σκορ και έφτασε κοντά στο 58΄. Μετά από σέντρα του Λόπες η μπάλα βρήκε στον Παπαγεωργίου και κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ζίβκοβιτς. Ότι δεν έκαναν οι παίκτες του Χάβου το έκαναν στην αμέσως επόμενη φάση οι γηπεδούχοι. Με αντεπίθεση για σεμινάριο, ο Πιτσέλι έδωσε στον Λουσέρο κι εκείνος με την μία στον Γιουνές. Ο Κυριακίδης απέκρουσε το πλασέ του Τυνήσιου επιθετικού, αλλά ο επερχόμενος Βασιλακάκης έστειλε την μπάλα στην άδεια εστία διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Αρετόπουλος (Τρικάλων).
Ξάνθη (Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Παπαγεωργίου, Καρασαλίδης, Φλίσκας, Γουάλας, Ντε Λούκας (62′ Καμαρά), Λουσέρο, Πιτσέλι (71′ Τριάδης), Βασιλακάκης, Λάζιτς, Γιουνές.
Παναιτωλικός (Χάβος): Κυριακίδης, Παπάζογλου, Κούσας, Ροντρίγκες, Τσοκάνης (64′ Ρότσα), Μάκος (64′ Μπράβο), Πάουλο, Λόπες, Ρέι, Ρόσα (46′ Κλέσιο), Μαρκόφσκι.
Γκολ:  3′, 38′ (πεν) Γιουνές, 59′ Βασιλακάκης.
Κάρτες:  Καμαρά, Γουάλας / Ροντρίγκες, Μάκος, Παπάζογλου, Λόπες.