Την πρώτη της νίκη εντός έδρας για τη φετινή χρονιά πέτυχε η ΑΛΦΑ 93, επικρατώντας της Δόξας Άρτας στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, το απόγευμα του Σαββάτου (21/11). Οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη έπαιξαν όσο… έπρεπε και έφτασαν στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Α ΕΣΚΑΒΔΕ, αλλά προβλημάτισαν με το υπερβολικό χαλάρωμά τους στην τέταρτη περίοδο…

Η ΑΛΦΑ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι με τους Κυριαζή και Βατίστα να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, δίνοντας μεγάλο προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο (25-11). Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε πολύ, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περιορίσουν τη συχνότητα των επιθέσεων από τους παίκτες του Καραπιπέρη, με το ημίχρονο να κλείνει με διαφορά 17 πόντων (39-22).

Στην επανάληψη η ΑΛΦΑ ξαναμπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και με επιμέρους σκορ 17-7 στην τρίτη περίοδο ανέβασε τη διαφορά στους 27 πόντους (56-29). Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου ωστόσο, οι παίκτες του Καραπιπέρη χαλάρωσαν υπερβολικά και έδωσαν ελπίδες στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατέβασαν τη διαφορά μέχρι και τους 10 πόντους. Από εκεί και πέρα όμως, κάτι οι αλλαγές και κάτι οι… φωνές του προπονητή της ΑΛΦΑ, ξύπνησαν τους γηπεδούχους, για να φτάσουν σε μία εύκολη -κατά τη γενική εικόνα του αγώνα- νίκη (67-55).

Σε πολύ καλή κατάσταση για ακόμη ένα παιχνίδι βρέθηκε ο Κυριαζής (13π.), αλλά Κουδούνας (14π.) και Βατίστας (12π.) ήταν ο βασικός λόγος που η ΑΛΦΑ πήρε μία εύκολη νίκη, έχοντας πολλά σημαντικά ριμπάουντ. Πολύ θετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Διαμάντης (12π.). Από τους φιλοξενούμενους, ο Μάγγος (16π.) και ο Γκολομάζος (11π.) ήταν οι καλύτεροι.

Δεκάλεπτα: 25-11, 14-11, 17-07, 11-26
ΑΛΦΑ: Κυριαζής 13(1), Διαμάντης 12(2), Σταυρόπουλος 7(1), Κουβέλης 3(1), Σωτηρόπουλος, Ηλιού 2, Κορώζης, Βατίστας 12, Θεοφάνης 2, Παρθένης 2, Κουδούνας 14.
Δόξα Άρτας: Γκανιάτσας 5, Λιαροκάπης 5(1), Καρανίκας 8, Τσίτσικας 8, Μάγγος 16(2), Γκολομάζος 11, Τρίμπος 2

• Επόμενο ματς για την ΑΛΦΑ με τον ΑΚ Πύρρος Αρταίων στο κλειστό της Άρτας. Το παιχνίδι θα γίνει το Σάββατο 28 Νοεμβρίου (16:00).