Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Νίκη-θρίλερ του ΑΟ Αγρινίου στην παράταση (77-76 τον Ιωνικό)

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου σε ένα ματς που… δεν προβλεπόταν για τους καρδιακούς. Οι Αγρινιώτες κατέθεσαν ψυχή στον αγωνιστικό χώρο του κλειστού στο ΔΑΚ Αγρινίου και έφτασαν σε μία νίκη “μισή κατηγορία”, όπως την χαρακτήρισε ο πρόεδρος της ομάδας, Περικλής Γερμανός.

Στα το παιχνιδιού τώρα, στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και σε γενικές γραμμές ήταν ισορροπημένο (21-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναγιώτου συνέχισε με… φόρα από το πρώτο δεκάλεπτο και ο Ιωνικός πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 8 πόντους (31-39)… Στην επανάληψη, ο ΑΟ Αγρινίου πέρασε στην αντεπίθεση, κυρίως με τον Μπερερή και τον Μήτσου να δίνουν το… σάλπισμα, με αποτέλεσμα να μειώσουν στους έξι πόντους με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (47-53).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πίεσαν ακόμη περισσότερο για να φτάσουν στην ολική ανατροπή, με τους Μπερερή, Παραπούρα και Μήτσου να ευστοχούν κατά ρυπάς και ο Γεωργούλας με κρίσιμα ριμπάουντ να φτάνουν το σκορ στο 68-70. Ο τελευταίος μάλιστα ισοφάρισε σε 70-70 λίγο πριν το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να αστοχούν στην τελευταία τους επίθεση και το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί οι δυο ομάδες πηγαίνουν πόντο-πόντο σε ένα παιχνίδι-θρίλερ. Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν πίσω στο σκορ για ένα πόντο και ο Γεωργούλας με δύο εύστοχες βολές στα 7” του αγώνα έφερε τον ΑΟΑ μπροστά στο σκορ (77-76). Οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν και πάλι στο τελευταίο σουτ και η ομάδα του Αγρινίου πανηγύρισε την τρίτη της νίκη σε τέσσερα παιχνίδια, διατηρώντας παράλληλα το αήττητο στην έδρα της…

Κορυφαίοι για τον ΑΟΑ ο Μπερερής (18 πόντους, 6 ριμπάουντ), ο Παραπούρας (16π.) και ο Μήτσου, αλλά τα πιο κρίσιμα ριμπάουντ και καλάθια είχε ο Γεωργούλας (8π.). Από τους φιλοξενούμενους, “πονοκέφαλος” για τον ΑΟΑ ήταν ο Παναγιώτου (28π.) και ο Πρωτούλης (19π.).

Δεκάλεπτα: Α: 21-21 Β: 10-18 Γ: 16-14 Δ: 23-17 Π: 7-6.
AO Αγρινίου (Μυριούνης): Μπερερής 18(1), Τσιρώνης 7, Παραπούρας 16(2), Ναούμης 7(1), Μπαρούχας 5, Σκαρλάτος 2, Κλασίδης, Μήτσου 10(1), Κυριλής, Γεωργούλας 8, Αναστασάκης 4, Πουρνάρας.
Ιωνικός Ιωνίας (Μπαξεβάνης): Πρωτούλης 19(1), Παναγιώτου 28(5), Τάκης, Βάλλιος, Τοπούζης 7(1), Μαυροκεφαλίδης, Μούκας 7(1), Σαρρής 9(1), Κρομήδας 6.

Εν τω μεταξύ, με post στο προσωπικό του προφίλ στο facebook, ο πρόεδρος της ομάδας Περικλής Γερμανός ευχαρίστησε τον κόσμο για τη νίκη, που όπως την χαρακτήρισε είναι “μισή κατηγορία”. Αναλυτικά: “Αυτή η ομάδα έχει τρελό μέταλλο. Αυτή η νίκη πραγματικά είναι ο ορισμός της μισής κατηγορίας. Τεράστιο ευχαριστώ σε αυτό τον κόσμο”.