Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Νίκη πρόκρισης για τον Παναιτωλικό, 1-0 τον Πανθρακικό

Νίκη στο Κύπελλο μετά από 9 σερί ήττες!

Τις βάσεις για την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας έβαλε ο Παναιτωλικός το μεσημέρι της Τετάρτης (30/11) στο Αγρίνιο. Οι Αγρινιώτες επικράτησαν του Πανθρακικού με 1-0 με γκολ του Ουάρντα και πέτυχαν την σημαντική νίκη που τους δίνει δικαίωμα να διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στο τελευταίο παιχνίδι του Ομίλου με την Καλλιθέα. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Παναιτωλικού στη συγκεκριμένη διοργάνωση μετά από 3 ολόκληρα χρόνια και 9 σερί ήττες!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι απέναντι στον Πανθρακικό και είχαν την υπεροχή καθόλη τη διάρκεια του ματς. Η υπεροχή απέφερε καρπούς στο 12ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ουάρντα. Το πέναλτι κέρδισε ο Παναιτωλικός από λάθος διώξιμο του Ρουσσάκη, ο οποίος σε σέντρα του Λεντέσμα χρησιμοποίσε το χέρι του. Βέβαια, ο παίκτης του Πανθρακικού ήταν εκτός περιοχής και θα έπρεπε κανονικά να δοθεί φάουλ.

Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός προσπάθησε γρήγορα να σκοράρει ξανά, αλλά ο Τομανέ στο 19′ δεν έπιασε καλά την κεφαλιά, με αποτέλεσμα ο Γκαραβέλης να μπλοκάρει εύκολα. Οι Αγρινιώτες συνέχιζαν να πιέζουν ψηλά και ο Πανθρακικός σημείωσε την πρώτη του φάση στο 29ο λεπτό, όταν ο Πετρούσης μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν ξεκάθαρα σε θέση οφσάιντ και δεν μέτρησε το τέρμα του.

Από την πλευρά του ο Παναιτωλικός προσπαθούσε κυρίως από τη δεξιά πτέρυγα να προκαλέσει ρήγματα αν και η επόμενη πολύ καλή στιγμή καταγράφηκε από αριστερά, με τον Λεντέσμα. Στο 39′ ο Αργεντινός επιχείρησε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με το αριστερό, στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός συνέχισε να έχει την υπεροχή, αλλά στο 48′ το σουτ του Κλέσιο πέρασε άουτ, ενώ στο 50′ οι Θρακιώτες έφτασαν σε “καθαρή” τελική, όταν το σουτ του Κουσίδη έξω από την περιοχή πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Ο Παναιτωλικός έφτασε κοντά στο 2-0 στο 64′, όταν από σέντρα του Ουάρντα από αριστερά, ο Τομανέ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Παναιτωλικός συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, δίχως όμως να απειλεί αισθητά την εστία του Γκαραβέλη. Και η ομάδα της Κομοτηνής από τη μεριά τους έδειξε ότι ήθελε να αποσπάσει κάτι καλό, αλλά δεν μπορούσε. Έχασε το ματς, έτσι, από μια λανθασμένη διαιτητική απόφαση, από έναν ανώτερο όμως αντίπαλο.

Διαιτητής: Πουλημάς (Κέρκυρας).