Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Νίκη-πρόκριση του ΑΟΑ στη 2η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

Κέρδισε εκτός έδρας τη Νίκη Βόλου

Στον πρώτο του φετινό επίσημο αγώνα, ο ΑΟ Αγρινίου κέρδισε με 74-70 στον Βόλο την τοπική Νίκη και προκρίθηκε στη 2η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα του Διαμαντάκου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 20-14 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και ισοφάρισαν στο ημίχρονο. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Νίκη προηγήθηκε με 34-30, όμως, με σερί 10-0, ο ΑΟΑ ξαναπήρε το προβάδισμα και κράτησε τη διαφορά των 6 πόντων στο 30ο λεπτό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Νίκη προσπάθησε να πλησιάσει, όμως οι Αγρινιώτες είχαν ψυχραιμία και κράτησαν τη νίκη.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση το παιχνίδι με το Διαγόρα Δρυοπιδέων για τη 2η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος την Τετάρτη (19/9) στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου.

“Περιμένουμε τους φιλάθλους μας να δώσουν δυναμικό παρών και να βοηθήσουν την ομάδα μας σε ένα δύσκολο αγώνα απέναντι σε έναν αντίπαλο που αγωνίζεται στην Α2 Εθνική Κατηγορία” αναφέρει σε σχετικό κάλεσμά της η διοίκηση της ομάδας.

Δεκάλεπτα: 14-20, 16-10, 20-26, 20-18.
Διαιτητές: Φουντζήλας – Γαζέτας.
Γ.Σ. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Λάμπρος Πρέκας): Καραγεώργος 1, Καρπέτης, Φρουσκλιάς 20(2), Αναγνωστόπουλος, Γιωτόπουλος 2, Κουτίνας 19(2), Τσαβές 2, Πανιόπουλος, Τσώλης 9(2), Διγενής, Τάσσος 2, Τασιούδης 15.
Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 4, Σταμίρης, Μιχάλογλου 17(1), Καπινιάρης 10(1), Γκρέκας 12(1), Τσατάς 4(1), Σταμούλης 3(1), Μήτσου 15(3), Ψαράς 3(1), Σαρρής 6, Στάνκοβιτς.

Δηλώσεις Διαμαντάκου

Οι δηλώσεις του Γιάννη Διαμαντάκου μετά τον αγώνα με τη Νίκη Βόλου:

“Παρά το γεγονός ότι ο θεσμός του Κυπέλλου για μια ομάδα του επιπέδου μας δεν αποτελεί βασικό στόχο, θέλαμε πάρα πολύ να ξεκινήσουμε με νίκη τις επίσημες υποχρεώσεις μας αυτή τη σεζόν και είμαστε ευχαριστημένοι που τα καταφέραμε. Δεν είχαμε τα ίδια επίπεδα απόδοσης καθ ‘όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχαμε διακυμάνσεις, πράγμα όμως που οφείλεται αφενός στο χρονικό σημείο που βρισκόμαστε και αφετέρου στο ταλέντο και την εμπειρία των αξιόλογων παικτών της Νίκης Βόλου, που σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού μας έβαλαν αρκετή πίεση.

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία για την έναρξη του πρωταθλήματος εμείς πρέπει άμεσα να βελτιωθούμε κατά πολύ στην άμυνα και να εκμεταλλευτούμε όλους τους τρόπους παραγωγής πόντων στην επίθεση. Ο αγώνας της επόμενης φάσης απέναντι στο Διαγόρα αποτελεί το πιο δυνατό τεστ που έχουμε δώσει έως τώρα και εμείς θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο δυνατό ευχαριστώντας με αυτό τον τρόπο και τον κόσμο μας, που ελπίζουμε να γεμίσει το ΔΑΚ Αγρινίου την Τετάρτη και να είναι δίπλα μας.”