Warning: chmod(): Operation not permitted in /home/545817.cloudwaysapps.com/bqgtemsqzq/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-direct.php on line 173
Νίκη με ανατροπή στο Αγρίνιο για τον ΠΑΟΚ - AgrinioVOICE.gr

Νίκη με ανατροπή στο Αγρίνιο για τον ΠΑΟΚ

Ο Παναιτωλικός τον… τρόμαξε για λίγο, αλλά το γκολ του Μπαΐροβιτς ξύπνησε τον ΠΑΟΚ που έκανε ανατροπή σε 3 λεπτά!

Ο Παναιτωλικός έπαιξε στα ίσια τον ΠΑΟΚ στο γήπεδό του το βράδυ του Σαββάτου (16/3) με στόχο να του σπάσει το αήττητο στο πρωτάθλημα. Το πλάνο του Δέλλα πήγαινε εξαιρετικά και ο Τίτορμος για μία ώρα παιχνιδιού πίστεψε στη νίκη. Το γκολ του Μπαΐροβιτς στο 54′ έδωσε ακόμα περισσότερες ελπίδες για τη νίκη, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε όπως καμία άλλη ομάδα στο Αγρίνιο και έφτασε σε ανατροπή του σκορ μέσα σε 3 λεπτά. Ο Βιεϊρίνια με τρομερό σουτ από τα 40 μέτρα έκανε το 1-1 στο 64′ και ο Μάτος με κεφαλιά από κόρνερ το 1-2, που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Παναιτωλικός μπήκε πολύ καλά στον αγώνα και κατάφερε να “κλειδώσει” τα ατού του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καταφέρει να απειλήσουν την εστία του Γιαννακόπουλου. Οι Αγρινιώτες είχαν πίστη στο πλάνο τους και ήθελαν όσο τίποτε άλλο να σπάσουν το αήττητο του δικεφάλου. Στο πρώτο ημίχρονο τα πράγματα ήταν ήρεμα με τον Τίτορμο κυρίως να αμύνεται και να επιχειρεί ανεπιτυχώς σε αντεπιθέσεις. Ωστόσο, είχε την ευκαιρία να φτάσει στο 1-0 με κεφαλιά του Πάουλο στο 11′, αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε εξαιρετικά κι έσωσε την ομάδα του.

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός βγήκε όμορφα στην επίθεση και ο Ντίαζ κέρδισε πέναλτι από τον Κρέσπο, όπως έμπαινε από δεξιά στην περιοχή. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Μπαΐροβιτς στο 55′ μέσα σε ντελίριο των οπαδών του Παναιτωλικού. Το γκολ όμως αυτό «ξύπνησε» την ομάδα του Λουτσέσκου, που θέλει να πάρει το πρωτάθλημα χωρίς ήττα. Σε αυτό βοήθησε τα μέγιστα η ποιότητα του Βιεϊρίνια. Ο Πορτογάλος πήρε στις πλάτες του τον “δικέφαλο” και με απίστευτο σουτ από τα 40 μέτρα ισοφάρισε στο 64′, ενώ τρία λεπτά ο Μάτος με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Ο Τίτορμος τα έδωσε όλα για να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ, χωρίς επιτυχία, με όλους στο Αγρίνιο ωστόσο να είναι ικανοποιημένοι από την εμφάνιση της ομάδας του Δέλλα…

Επεισόδια πριν το παιχνίδι

Δυστυχώς, δύο-τρεις ώρες πριν το παιχνίδι, οπαδοί του ΠΑΟΚ και του Παναιτωλικού προκάλεσαν επεισόδια στο κέντρο του Αγρινίου, με την Αστυνομία να έχει καθυστερημένη αντίδραση, ενώ φθορές προκλήθηκαν σε καταστήματα και σε κάδους της περιοχής. Μάλιστα, πριν την έναρξη του αγώνα, το γήπεδο μύριζε… μπαρούτι αφού οπαδοί του ΠΑΟΚ είχαν διαχυθεί στην μεγάλη εξέδρα του γηπέδου και ήταν αναμεμειγμένοι με τους φίλους του Παναιτωλικού. Η επέμβαση της Αστυνομίας διαχώρισε κατά κάποιο τρόπο τους οπαδούς των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα τα πράγματα να τεθούν υπό έλεγχο.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιάς)
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Μαλής, Μάρκος Πάουλο, Μιχάι, Μάζουρεκ, Αμαράλ, Τσιγγάρας (69′ Λουσέρο), Μπάιροβιτς, Μαρινάκης, Μανά, Ντίας (74′ Τσοκάνης).
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιειρίνια, Ολιβέιρα (77′ Μίσιτς), Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (87′ Ενρίκε), Λημνιός (60′ Σβιντέρφσκι), Άκπομ.
Γκολ: 54′ Μπαίροβιτς/64′ Βιεϊρίνια, 67′ Μάτος.
Κίτρινες: 20′ Ντίας/25′ Μπίσεσβαρ, 36′ Ολιβέιρα, 57′ Βιεϊρίνια, 83΄Ζαμπά.