Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Νίκη για ΑΟ Αγρινίου, που “βλέπει” τριάδα!

aoa

Συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις ο ΑΟ Αγρινίου, που βρίσκεται μία “ανάσα” από την τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετά την ήττα της Καστοριάς από την Λάρισα. Οι Αγρινιώτες επικράτησαν την Κυριακή (26/4) του Αίολου Αστακού (77-67), φτάνοντας σε μία ακόμη σημαντική νίκη στην έδρα τους.

Οι παίκτες του Γιάννη Διαμαντάκου μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα, πραγματοποιώντας ένα πρώτο δεκάλεπτο για… σεμινάριο σε άμυνα και επίθεση (27-18). Πριν το ημίχρονο, ο Αίολος κατάφερε να μειώσει στο τετράποντο (40-36), ανεβάζοντας την απόδοσή του σταδιακά. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε, με τον ΑΟ Αγρινίου να διατηρεί την διαφορά στους 5 βαθμούς με την λήξη της τρίτης περιόδου (62-57) και φτάνοντας στο +10 με το τέλος του αγώνα (77-67).

Δεκάλεπτα: 27-18, 40-36, 62-57, 77-67.
ΑΟ Αγρινίου (Διαμαντάκος): Παναγιώτου, Τρομάρας, Πατσέας, Τσατάλας 14(1), Σταμούλης, Τσιρώνης 8, Σταμουλάκης 4, Μήτσου 7(1), Γεωργούλας 11(1),Μακρής 18, Γκόβας 15(2).
Αίολος Αστακού (Βουρνάς): Καραγεώργος 2, Πανάρας 20 (2), Σταμόπουλος 2, Ψάλτου 4(1), Μπεκατώρος, Θωνιάτης, Κακλαμάνος 6, Καλισώρας 9(2), Λυμπάρης 18, Δουρούκης 6