Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Νίκη – ανάσα για Παναιτωλικό κόντρα στην Λάρισα (3-1)

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Παναιτωλικός με τη νίκη επί της Λάρισας στο Αγρίνιο

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής (26/11) ο Παναιτωλικός στην έδρα του, που επικράτησε της Λάρισας με 3-1. Μοράρ και Μάσουρεκ έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων για τους Αγρινιώτες, αλλά η Λάρισα μείωση στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου κι έβαλε δύσκολα στον Παναιτωλικό, ο οποίος πέτυχε τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Ρόσα.

Ιδανικό ξεκίνημα

Ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και θέλησε να επιβάλλει το ρυθμό του στον αγώνα. Μόλις στο 12ο λεπτό οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Η πίεση ψηλά έφερε ένα τραγικό λάθος των αμυντικών των “βυσσινί”, η μπάλα έφτασε στον Βλάντ Μοράρ, ο οποίος με ατομική ενέργεια και διπλή προσπάθεια πέτυχε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα, χάνοντας μία μεγάλη ευκαιρία στο 17′, όταν ο Λεοζίνιο απέφυγε τον Μιχάι, αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε πάνω απ’ την εστία του Τσέναμο.

Οι “βυσσινί” συνέχισαν να απειλούν με μακρινά σουτ, τα οποία δεν ανησύχησαν ουσιαστικά τον γκολκίπερ του Παναιτωλικού. Σα να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, κόντρα στη ροή του αγώνα, η ομάδα του Αγρινίου πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη σε γκολ του Μάσουρεκ. Ο Αργεντινός πήρε την μπάλα στο κέντρο, διένυσε 25 μέτρα και μ’ ένα θαυμάσιο ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπόζοβιτς για το 2-0. Μετά την επίτευξη του δεύτερου γκολ, ο Παναιτωλικός οπισθοχώρησε και προσπάθησε να διαχειριστεί το σημαντικό προβάδισμα. Αποτέλεσμα, πέρα από μία κεφαλιά του Λεοζόνιο στο 42′, η ΑΕΛ να μην δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά απ’ τα καρέ του Τσέναμο.

Γρήγορο γκολ η Λάρισα στο Β΄

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό, η ΑΕΛ κατάφερε να μειώσει το σκορ, με τον Λεοζίνιο. Ο Ναζλίδης έκλεψε την μπάλα από τον Ντάνι Μπεχαράνο, έδωσε στον Βραζιλιάνο μεσοεπιθετικό, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 2-1. Οι παίκτες του Ηλία Φυντάνη θέλησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ και πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά σε δύο περιπτώσεις τόσο ο Ναζλίδης (63′) όσο κι ο Ντέλετιτς (65′) δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Παναιτωλικός έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ στο 70′ όταν ο Ντίας δεν ολοκλήρωσε σωστά τη φάση. Στο 85′ ο Ρότσα έκλεψε την μπάλα, αλλά το σουτ που επιχείρησε μέσα απ’ την μεγάλη περιοχή κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στα τελευταία λεπτά, οι “βυσσινί” ανέβηκαν ψηλά για να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, με αποτέλεσμα να αφήνουν κενούς χώρους, τους οποίους εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, φτάνοντας στο 3-1 στο 92′ με τον Ρόσα.

Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς).
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Τσέναμο, Μαρινάκης, Μιχάι, Χαντάκιας, Ρότσα, Μάρκος Πάουλο, Μπεχαράνο, Μάσουρεκ (75′ Λόπες), Μοράρ (64′ Κλέζιο), Ντίας, Μαρκόβσκι (68′ Ρόσα).
ΑΕ Λάρισας (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Μασούρας, Ζίζιτς, Φάρκας (81′ Λαγός), Ρέντζας, Φατιόν, Αγκάνοβιτς, Λεοζίνιο (89′ Γιαννιτσάνης), Κρίζμαν, Ντέλετιτς, Ναζλίδης.
Γκολ: 12′ Μοράρ, 34′ Μάζουρεκ, 90 +2′ Ρόσα / 48′ Λεοζίνιο.
Κάρτες: 14′ Μάρκος Πάουλο, 66′ Μαρκόβσκι / 39′ Φάρκας, 46′ Αγκάνοβιτς, 67′ Κρίζμαν.