Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Νέο “διπλό” για τον ΑΟ Αγρινίου – Κέρδισε τον Φίλιππο Βέροιας με 80-70

Νέα νίκη μακριά από το Αγρίνιο πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β Εθνικής. Οι Αγρινιώτες επικράτησαν με 80-70 στη Βέροια επί του τοπικού Φιλίππου, φτάνοντας τις 12 νίκες συνολικά και την 6η μακριά από την έδρα τους. Ο ΑΟΑ έφτασε τους 33 βαθμούς και ισοβαθμεί στην 4η θέση με τον Α.Σ. Ευρώπη Πευκοχωρίου.

Οι παίκτες του Μυριούνης μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 29-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους 20-18 η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους. Οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου μείωσαν στους 10, όμως ο ΑΟΑ είχε λύσεις στην επίθεση, διατήρησε τη διαφορά και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 13-29, 31-49, 51-61, 70-80.
Διαιτητές: Σιμητόπουλος – Φουτζήλας.
Α.Π.Σ. Φίλιππος Βέροιας (Δημήτρης Γκίμας): Τσεσμετζίδης, Τόκας, Τσιμίδης, Βάλλιος 6(2), Παπαδόπουλος 13, Κοθράς 15(2), Σιολόγκας 26, Θεοδωρίδης 7, Σταυριανίδης 3.
ΑΟ Αγρινίου (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 7, Μπερερής 12(2), Τάσσος 14, Πουρνάρας, Μπαρούχας 7(2), Σταμούλης, Γκρέκας 6, Μήτσου 6, Γκόβας 24(5), Μακρής 4(1).