Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Νέα “τεσσάρα” και… νέοι προβληματισμοί στο Αγρίνιο

Μεγάλη ήττα, ακόμη μία, για τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο

Η ΑΕΚ των απουσιών πέρασε σα σίφουνας από το Αγρίνιο, επικρατώντας του Παναιτωλικού με 4-0! Τα “καναρίνια” θα μπορούσαν να έχουν δεχτεί κι άλλα γκολ, αλλά ο Κυριακίδης έβγαλε δύο τετ-α-τετ και κράτησε… τα προσχήματα! Ο Παναιτωλικός, που παρατάχθηκε με διαφορετικό σύστημα απ’ ότι στα προηγούμενα παιχνίδια, δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του ματς να κοντράρει την Ένωση, η οποία κλείδωσε από τώρα την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου.

Ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει. Μετά τα πρώτα πέντε λεπτά, η ΑΕΚ ισορρόπησε και ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν κενά στα άκρα του Παναιτωλικού και δημιουργούσαν προϋποθέσεις για γκολ. Η πρώτη φάση έγινε στο 20ο λεπτό για την ΑΕΚ, μετά από λάθος του Μόρα στο κέντρο του γηπέδου. Ο Αραούχο βρήκε τον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος όμως νικήθηκε από τον Κυριακίδη. Κάτι αντίστοιχο έγινε επτά λεπτά αργότερα. Ο Αραούχο με εξαιρετική κάθετη πάσα, βρήκε τον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος και πάλι νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού.

Στο 40΄ ήρθε η πρώτη φάση για τον Παναιτωλικό. Ο Κλέσιο μετά από σέντρα του Ντίας βρέθηκε μόνος στην περιοχή και δεξιά, αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ. Η ΑΕΚ συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό και βρήκε το γκολ από τον Χριστοδουλόπουλο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 44’ ο Λάζαρος εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και έστειλε την μπάλα συστημένη στο κεφάλι του Κονέ. Ο Πάουλο προκειμένου να εμποδίσει τον μέσο της ΑΕΚ να σκοράρει εξεπαφής, τον τράβηξε από την φανέλα και τον ανέτρεψε. Ο Ζαχαριάδης καταλόγισε αμέσως το καθαρό πέναλτι και ο Χριστοδουλόπουλος ευστόχησε για να ανοίξει το σκορ για την ΑΕΚ.

“Καθάρισε” η πρόκριση στο δεύτερο

Η ΑΕΚ μπήκε στον αγώνα με στόχο να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση και το κατάφερε πολύ γρήγορα. Μόλις στο 46ο λεπτό ο Λόπες έκανε κούρσα από τα αριστερά, έβγαλε την σέντρα και ο Μπακασέτας από την καρδιά της άμυνας του Παναιτωλικού, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Ο Γκάλο βρήκε και αυτός δίχτυα με απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ, χωρίς να πανηγυρίσει, ενώ το 4-0 έκανε ο Γιακουμάκης στο 88 με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Χάβος): Κυριακίδης, Μιχάι, Ρόσα, Μοράρ, Μάρκος Πάουλο, Μάσουρεκ, Τσοκάνης, Ντίας, Κλέσιο (74’ Μαρινάκης), Χαντάκιας (52’ Ροντρίγκες), Μόρας (61’ Ρόσα).
ΑΕΚ (Χιμένεθ): Μπάρκας, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Μπακάκης, Κονέ, Γαλανόπουλος, Λόπες (80’ Κλωναρίδης), Μπακασέτας, Αραούχο (86’ Αϊντάρεβιτς), Χριστοδουλόπουλος (70’ Γιακουμάκης).
Γκολ: – / 44’ Χριστοδουλόπουλος, 46’ Μπακασέτας, 65’ Γκάλο, 88’ Γιακουμάκης.
Κάρτες: 7’ Κονέ, 10’ Ρότσα, 22’ Λόπες, 44′ Μάρκος Πάουλο, 57’ Γκάλο, 67’ Μιχάι.