Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Νέα πεντάρα ο Παναιτωλικός και… απογοήτευση στο Αγρίνιο

Σε ένα παιχνίδι… ίδιο με αυτό της Μυτιλήνης, ο Παναιτωλικός δέχτηκε 4 γκολ στα 24 πρώτα λεπτά και εμφανίστηκε για ακόμη μία φορά ανίκανος να αποδώσει συστηματικό ποδόσφαιρο. Ο Τίτορμος “έμπαζε” στην άμυνά του και η αλλαγή του Στεφανάκου με τον Κυριακίδη και η φυγή του Πόντες δεν άλλαξε την εικόνα του…

Ο Πανιώνιος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και πάταγε πολύ καλά. Με τρεις αντεπιθέσεις στα πρώτα 15 λεπτά έφτασε σε τρία γκολ και καθάρισε το παιχνίδι από πολύ νωρίς. Το 1-0 έκανε ο Βιγιάλμπα με προσωπική ενέργεια και όμορφο πλασέ στο 7ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπουμάλ έφυγε στην αντεπίθεση, μετά από πάσα του Βιγιάλμπα, και με ωραίο σουτ έγραψε το 2-0, ενώ στο 15′ ήταν η σειρά του Μπακασέτα να σκοράρει. Από την αριστερή πλευρά αυτή τη φορά, πέρασε τον Παπάζογλου και με ωραίο πλασέ το κοντέρ έγραψε Παναιτωλικός – Πανιώνιος 0-3 στο 15ο λεπτό.

Η τραγική παρουσία του Παναιτωλικού συνεχίστηκε. Ο Κάπελ σήκωσε το χέρι μέσα στη μεγάλη περιοχή του Παναιτωλικού και βρήκε τη μπάλα, μετά από σέντρα του Βιγιάλμπα, με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Ο Μπουμάλ ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 4-0 μόλις στο 24ο λεπτό! Οι γηπεδούχοι πήγαν να αντιδράσουν στο 37ο λεπτό με μία κεφαλιά του Μαρκόφσκι, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι παίκτες του Παναιτωλικού μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πίεσαν για ένα γκολ με σκοπό να αλλάξει η ψυχολογία. Πιο κοντά σε κάποιο τέρμα, ωστόσο, έφτασαν οι φιλοξενούμενοι. Δυο φορές ο Καραμάνος ολομόναχος δεν μπόρεσε να σκοράρει με τον Κυριακίδη εξουδετερωμένο.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 4-1 στο 65ο λεπτό, όταν ο Βιγιάλμπα έκανε πέναλτι στον Παπάζογλου και ο Βιγιαφάνες σκόραρε από τα 11 βήματα. Είκοσι λεπτά αργότερα ο Πανιώνιος έφτασε και σε πέμπτο γκολ. Ο Μπουμάλ έκανε κάτι σαν σουτ, η μπάλα στρώθηκε στον Καρίμ που με πλασέ έγραψε το τελικό 5-1.

Διαιτητής: Κιοτζένης Ευάγγελος (Ξάνθης)
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Νταλακούρας): Κυριακίδης, Ρουμπουλάκου (Ρουσκουγιέδα 46′), Κούσας, Παπάζογλου, Ντιέγκο Μπεχαράνο (Βασιλείου 46′), Μάκος, Ντάνι Μπεχαράνο, Κάπελ, Ουάρντα, Βιγιαφάνες, Μαρκόφσκι (Μάρκος Πάουλο 75′).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Οικονόμου (Τασουλής 76′), Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Βλάχος, Σιώπης, Κάρμπος, Μπουμάλ, Βιγιάλμπα (Καρίμ 76′), Μπακασέτας (Χαλκιαδάκης 85′), Καραμάνος.
Γκολ: Βιγιάλμπα (7′ σουτ), Μπουμάλ (σουτ 10′ και πέναλτι στο 24′), Μπακασέτας (15′ σουτ), Καρίμ (83′ σουτ) — Βιγιαφάνες (65′ πέναλτι)
Κίτρινες: Μαρκόφσκι (19′), Καπέλ (23′), Ουάρντα (61′), Βιγιάλμπα (65′), Σιώπης (80′), Μπουμάλ (80′), Ρουσκουγιέδα  (82′), Καρίμ (85′)

Νταλακούρας: “Δεν αξίζουμε τέτοια εικόνα”

Ο υπηρεσιακός τεχνικός του Παναιτωλικού, Γιάννης Νταλακούρας, τόνισε πως η ομάδα του μπορεί να δείξει καλύτερη εικόνα στο μέλλον. Αναλυτικά:

“Νομίζω ότι η ομάδα δεν αξίζει να έχει αυτή την εικόνα. Έχουμε παιδιά για πολύ πιο καλό ποδόσφαιρο. Να βρεθεί η κατάλληλη χημεία και να βρεθούν οι παίκτες στο κατάλληλο επίπεδο. Παρότι καταλαβαίνω τη στεναχώρια του κόσμου επαναλαμβάνω πως υπάρχουν δυνατότητες για πολύ καλύτερα πράγματα. Φεύγανε στην επίθεση οι παίκτες του Πανιωνίου και εμείς τους κοιτάγαμε από απόσταση. Αυτό είναι ένα σημαντικό σημείο που λέει πολλά. Και τα γκολ που δεχθήκαμε δεν μας επέτρεψαν κάτι παραπάνω”.

Ουζουνίδης: “Ούτε εγώ δεν το περίμενα”

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης στάθηκε στην εξαιρετική εμφάνιση του Πανιώνιου στο πρώτο μέρος με τον Παναιτωλικό και τόνισε πως του άρεσε περισσότερο η εικόνα στο δεύτερο μέρος. Αναλυτικά: ”

“Δεν περίμενα τέτοιο ξεκίνημα, να βάλουμε τέσσερα γκολ τόσο γρήγορα. Ζήτησα από τα παιδιά να μπουν πολύ καλά και πολύ δυνατά για να μην τους δώσουμε αυτοπεποίθηση. Για να φέρουμε την γκρίνια και την απογοήτευση στους αντιπάλους. Για μένα πάντως, όσο περίεργο και αν ακούγεται, ξεκινήσαμε ακόμη καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Μπορούσαμε να πετύχουμε κι άλλα γκολ, αλλά ας μην τα θέλουμε όλα δικά μας. Ο Παναιτωλικός δεν αξίζει αυτά τα αποτελέσματα. Είπα στον Κυριακίδη να είναι ήρεμοι για να πάνε καλά. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την μεγάλη εμφάνιση απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο”.