Νέα εντός έδρας ήττα για τον ΑΟ Αγρινίου

Την ήττα με 67-74 γνώρισε ο ΑΟ Αγρινίου από τον Ερμή Αγιάς, την Κυριακή (12/2) το απόγευμα στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, στο πλαίσιο της 18ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 14-16 και στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1 πόντο. Ίδια εικόνα και στην τρίτη περίοδο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, ενώ το ίδιο συνέβη και σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του τετάρτου δεκαλέπτου. Σημαντικό στην τελική έκβαση του αγώνα ήταν το τρίποντο του Τριανταφύλλου στο τελευταίο δευτερόλεπτο της επίθεσης του Ερμή, 1:30 περίπου πριν το τέλος, με τον παίκτη των φιλοξενούμενων να κερδίζει και φάουλ κάνοντας το 63–64, 63–68. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι παίκτες του Ερμή ήταν εύστοχοι στις βολές και πήραν τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 14–16, 28–29, 48–50, 67–74.
Διαιτητές: Τσιαπλής – Κατωτικίδης.
Α.Ο. Αγρινίου (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 2, Μπερερής 18(3), Σαπλαούρας, Τάσσος 11, Πουρνάρας, Μπαρούχας 4(1), Σταμούλης, Γκρέκας 2, Μήτσου 7, Γκόβας 16(2), Μακρής 7(1).
Ερμής Αγιάς (Γρηγόρης Γιασάρης): Τσιαμπαλής 11(3), Γκανέτσας 1, Μηλιώνης, Νταλός 2, Χαλκιάς, Κόμματος 13(2), Περρωτής 14, Τριανταφύλλου 14(2), Βαβάτσικος 5, Γούλας 14(4).