Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Μπήκε αλλαγή και έδωσε τη λύση ο Μαρκόφσκι (2-1 τη Λάρισα)

Κακός για ένα ακόμη παιχνίδι ο Παναιτωλικός, ο οποίος υποδέχτηκε την ΑΕΛ στο Αγρίνιο το μεσημέρι της Κυριακής (6/11) και χρειαζόταν οπωσδήποτε τους τρεις βαθμούς της νίκης, για να επιστρέψει σε ηρεμία και σε βαθμολογική διαφορά άνεσης. Οι Αγρινιώτες δυσκολεύτηκαν κόντρα στους Θεσσαλούς, οι οποίοι ισοφάρισαν και έβαλαν δύσκολα στον Παναιτωλικό. Ο Μαρκόφσκι όμως έδωσε τη λύση ερχόμενος από τον πάγκο, για το 2-1 υπέρ των “καναρινιών”.

Παιχνίδι με λίγες φάσεις και πολλές δυνατές μονομαχίες έγινε στο Αγρίνιο από το πρώτο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν ότι πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Βαρέλα κέρδισε το φάουλ από τον Μάκο στο 4′ με τον Ναζλίδη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και τη μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κυριακίδη.

Από εκεί και πέρα για να δούμε κάτι αξιόλογο στην αναμέτρηση χρειάστηκε να περάσουν κάτι παραπάνω από 30 λεπτά. Ο Ουάρντα με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Ξενοδόχοβ στο 39′. Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε σέντρα σουτ και ο Γιοβάνοβιτς στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΛ στη δεύτερη τελική της στο ματς κατάφερε να κάνει το 1-1. Με εξαιρετική κάθετη ο Αβραάμ βρήκε τον Μαρουκάκη, εκείνος γύρισε την μπάλα στην περιοχή και ο επερχόμενος Ναζλίδης έκανε το 1-1 στο 54′. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες προσπάθησαν να διεκδικήσουν τη νίκη. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βγήκαν μπροστά, ενώ η ΑΕΛ καραδοκούσε στις αντεπιθέσεις.

Στο 71′ ο Παναιτωλικός είχε το δεύτερο δοκάρι του στο ματς. Ο Φερέιρα εκτέλεσε από τα αριστερά το φάουλ, ο Μάρκος Πάουλο πήρε την πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια με νέα κεφαλιά ο Τομανέ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Η επόμενη καλή στιγμή ανήκε στην ΑΕΛ. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν με εξαιρετική ανάπτυξη στην αντεπίθεση, ο Αβραάμ όμως αντί να σουτάρει έδωσε πάσα και η ομάδα του έχασε μια σπουδαία ευκαιρία.

Οι επόμενες δύο φάσεις της αναμέτρησης ήταν εκείνες που έκριναν το τελικό αποτέλεσμα. Στο 85′ μετά από σέντρα του Κλέσιο από τα δεξιά και ο Μαρκόφσκι με κεφαλιά βάζει μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους κάνοντας το 2-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κυριακίδης απέκρουσε το εξαιρετικό σουτ του Μαρουκάκη κρατώντας το 2-1 για την ομάδα του και γνωρίζοντας παράλληλα την αποθέωση από τους φίλους του Παναιτωλικού.

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος
Παναιτωλικός (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Ροντρίγκες, Κούσα, Κλέζιο, Μάκο, Μάρκος Πάουλο, Τσοκάνη, Λεντέσμα, Φερέιρα, Ουάρντα, Τομανέ.
ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοβ, Ρέντζα, Γιοβάνοβιτς,Φάρκας, Κόντορ, Φατιόν, Ποτουρίδη, Βαρέλα, Αβραάμ, Ναβάρο, Ναζλίδη.
Γκολ: 41΄Ουαρντά, 85′ Μαρκόφσκι / 54′ Ναζλίδης