Warning: chmod(): Operation not permitted in /home/545817.cloudwaysapps.com/bqgtemsqzq/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-direct.php on line 173
Μονότερμα ο Παναιτωλικός, αλλά... δεν έμπαινε η μπάλα - AgrinioVOICE.gr

Μονότερμα ο Παναιτωλικός, αλλά… δεν έμπαινε η μπάλα

Ο Παναιτωλικός είχε τις φάσεις, αλλά ο Λεβαδειακός είχε την ουσία. Οι Βοιωτοί, παρότι έπαιζαν σε όλο το παιχνίδι πίσω από τη σέντρα, έφτασαν στη νίκη με γκολ από στημένη φάση στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι είχαν 24 τελικές προσπάθειες, εκ των οποίων οι 9 ήταν εντός εστίας, ωστόσο δεν κατάφεραν να ξεκολλήσουν από το “μηδέν”, φτάνοντας στην ήττα με 0-1.

Οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα, ο Μαρινάκης έκανε τη σέντρα, ο Ντίας σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Τριποτσέρη και πέρασε άουτ. Μετά από τέσσερα λεπτά (12′), ο Μάρκος Πάουλο εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από μακρινή απόσταση με τον Επασί να διώχνει σε κόρνερ. Ο Γάλλος μπλόκαρε και το σουτ του Μάσουρεκ στο 16′. Το ίδιο έγινε και στο 25ο λεπτό, όταν ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων βγήκε έγκαιρα και πρόλαβε τον Μάσουρεκ πριν πλασάρει, στη μοναδική φάση που ο Παναιτωλικός βρήκε χώρο, για να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Ο Παναιτωλικός συνέχισε να πιέζει και στο 28′ ο Μάρκος Πάουλο βρήκε τον Μάσουρεκ έξω από τη μεγάλη περιοχή, εκείνος σούταρε και η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 31′, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ και να προηγηθούν. Μετά από λάθος του Νιάς η μπάλα στρώθηκε στον Μαρινάκη, ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά και πάλι ο Επασί απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 45ο ο Μάσουρεκ έβγαλε για τον Ντίας, ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού και πάλι αντιλήφθηκε σωστά τη φάση, βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Λεβαδειακός σκόραρε στην πρώτη του τελική. Μετά από κόρνερ του Τσαμπούρη στο 47′, η άμυνα του Παναιτωλικού αδράνησε και ο Νιάς με κεφαλιά – “ψαράκι” άνοιξε το σκορ. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αντιδράσει και στο 59′, μετά από ωραία πάσα του Μάσουρεκ, ο Μαρινάκης βρέθηκε απέναντι από τον Επασί, όμως καθυστέρησε και ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού τον νίκησε διώχνοντας σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα (60′), μετά από κόντρες η μπάλα έφθασε στον Μόρα, όμως ο Νιάς την τελευταία στιγμή αλλοίωσε την πορεία της και ο αμυντικός του Παναιτωλικού αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Η ατυχία του Παναιτωλικού επιβεβαιώθηκε και στο 69ο λεπτό, όταν το εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μάσουρεκ βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Επασί. Ο Παναιτωλικός πίεζε ασφυκτικά με τις ευκαιρίες να είναι συνεχόμενες, ωστόσο, χωρίς ψυχραιμία, οι παίκτες του Χάβου έχαναν όλες τις φάσεις. Στο 61′, μετά από σέντρα του Μαρινάκη ο Κλέσιο έστρωσε με το κεφάλι στον αμαρκάριστο Μπεχαράνο, ο οποίος αν και αφύλακτος από το ύψος της μικρής περιοχής αστόχησε.

Στο 78ο λεπτό, ο Μάσουρεκ εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή με πάσα προς τον αμαρκάριστο Λόπες εκείνος “έσκαψε” την μπάλα πάνω από τον Επασί όμως και πάλι η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Λεβαδειακού. Στο 83ο λεπτό ήρθε το δοκάρι για δεύτερη φορά να στερήσει την ισοφάριση για τον Παναιτωλικό. Το εκπληκτικό σουτ του Μοράρ σταμάτησε κι αυτό στο οριζόντιο δοκάρι και η μπάλα πέρασε έξω. Ούτε ο Μαρκόβσκι και το τετ-α-τετ του 85ου λεπτού, έφεραν αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Γιώργος Μπλάνας
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μίχαϊ, Μόρας, Ρόσα, Μάρκος Πάουλο (57′ Ντιέγκο Λόπες), Μπεχαράνο, Μασουρέκ, Κλέζιο (65′ Μοράρ), Ρόζα (46′ Μαρκόβσκι), Ντίας.
Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Λεονάρντο, Τριποτσέρης, Μεντί, Ζαραδούκας, Νιάς, Μητρόπουλος (90′ Καλτσάς), Τόνι Σίλβα (69′ Γιακουμάκης), Γιουσούφ, Μπραντάο.
Γκολ: 47′ Νιάς
Κάρτες: 45’+2′ Μάρκος Πάουλο, 90’+2′ Μασουρέκ / 40′ Τσαμπούρης, 44′ Νιάς