Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Μοιρασιά στο Αγρίνιο για Παναιτωλικό και Παναθηναϊκό (0-0)

Σημαντικό βαθμό κόντρα σε έναν δύσκολο και φορμαρισμένο αντίπαλο πήρε το βράδυ του Σαββάτου (24/9) ο Παναιτωλικός στο Αγρίνιο, αφού μοιράστηκε τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Παναθηναϊκό. Οι Αγρινιώτες παρουσιάστηκαν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο και γλίτωσαν από το 0-1 μετά από λανθασμένη απόφαση του βοηθού Λάμπρου, ο οποίος ακύρωσε γκολ του Λουντ για οφσάιντ του Μπεργκ…

Καθαρά στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, μόλις στο 2′ ο Κλέσιο με προβολή εντός περιοχής απείλησε τον Στιλ, ενώ στο 5′ ο Λεντέσμα βρήκε τον Μπεργκ με μακρινή εκτέλεση φάουλ, αλλά αυτός από πλάγια θέση στην περιοχή πλάσαρε άουτ. Στο 8′ ο Παναιτωλικός απείλησε ξανά με σουτ του Τομανέ από το ημικύκλιο, που ανάγκασε τον Στιλ να αποκρούσει σε κόρνερ, κάτι που έπραξε ο Κυριακίδης στο 10′ σε σουτ του Λουντ εντός περιοχής.

Η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη και ο Παναιτωλικός επιχειρούσε να επιτεθεί με τον Κλέσιο, ενώ ο Παναθηναϊκός στηριζόταν στις μεταβιβάσεις του Λεντέσμα χωρίς αποτέλεσμα. Ο Παναιτωλικός απείλησε στο 23ο λεπτό με κακό σουτ του Φερέιρα, ενώ ο Παναθηναϊκός δικαίως διαμαρτύρεται για την φάση του 43ου λεπτού, όταν από πάσα του Λεντέσμα ο Μπεργκ βγήκε μόνος από αριστερά στην περιοχή και πάσαρε στον επερχόμενο Λουντ, ο οποίος σκόραρε, αλλά ο επόπτης Λάμπρου υπέδειξε λανθασμένα τον Σουηδό σε θέση οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε και άρχισε να πιέζει, χάνοντας μάλιστα αρκετές ευκαιρίες να σκοράρει. Μετά το 60′ άρχισε να απειλεί την εστία του Κυριακίδη. Αρχικά, στο 59′ ο Τσοκάνης πρόλαβε τον αμαρκάριστο Ιμπάρμπο μετά τη σέντρα του Λουντ, ενώ στο 63′ ο Κυριακίδης πρώτα πρόλαβε τον Μπεργκ από την πάσα του Μέστο και έπειτα απέκρουσε το πλασέ του Λουντ, παρότι ήταν εκτός εστίας.

Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν στο 65′, με τον Λουντ να μην βάζει το πόδι του στη μπαλιά του Γουακάσο και να επιτρέπει στον Κυριακίδη να απομακρύνει τη μπάλα. Στο 68′ ο Τομανέ έσωσε στη γραμμή τη κεφαλιά του Λουντ. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να βγάλει αντεπιθέσεις και να αξιοποιήσει τους κενούς χώρους, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να παραμείνει στο 0-0 μέχρι τέλους.

Διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτίας)
Παναιτωλικός: Κυριακίδης,Μύγας, Τσοκάνης,Κούσας, Ροντρίγκες, Μάκος, Μάρκο Πάουλο, Κλέσιο (82′ Ρότσα), Ουάρντα (70′ Μουνιός), Φερέιρα, Τομανέ (69′ Μαρκόφσκι).
Παναθηναϊκός: Στιλ,Μέστο, Ιβανόφ, Μολέντο, Κουλιμπαλί, Λεντέσμα, Ζέκα, Γουακάσο (65′ Βιγιαφάνιες), Λουντ (74′ Εμποκού),  Μπεργκ, Ιμπάρμπο (82′ Ρινάλντι).
Κίτρινες κάρτες: Μάκος 18′, Κλέσιο 21′, Γουακάσο 39′, Ζέκα 94′