Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

ΜΙΝΙ 2002: Τρίτη σερί νίκη για τα πιτσιρίκια της ΑΛΦΑ

Την τρίτη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΒΔΕ πέτυχε το τμήμα ΜΙΝΙ 2002 της ΑΛΦΑ 93, που επικράτησε εκτός έδρας της ΓΕ Αγρινίου με 28-77. Το παιχνίδι διεξήχθη στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, το περασμένο Σάββατο (13/2), στο πλαίσιο της 3ης Αγωνιστικής.

Οι νεαροί παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη συνέχισαν την εντυπωσιακή τους πορεία στο φετινό πρωτάθλημα και επικράτησαν για ακόμη ένα παιχνίδι των αντιπάλων τους με πολύ μεγάλη διαφορά, φτάνοντας σχεδόν σε… τριπλ σκορ!

Η ΑΛΦΑ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και παίζοντας υποδειγματική άμυνα έφτασε τη διαφορά στους 20 πόντους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (3-23). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν αλλά δεν τα κατάφεραν ιδιαίτερα, με το ημίχρονο να λήγει στο +19 για τους φιλοξενούμενους (19-38).

Στην επανάληψη, το παιχνίδι είχε τυπική διαδικασία, αφού οι παίκτες του Καραπιπέρη καθάρισαν πολύ γρήγορα το παιχνίδι και με επιμέρους σκορ 4-21 και 5-18 σε τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο αντίστοιχα, έφτασαν σε ακόμη μία εύκολη νίκη με 28-77.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα πιτσιρίκια της ΑΛΦΑ, μέχρι στιγμής, κερδίζουν τα παιχνίδια τους με διαφορά 54 πόντων μέσο όρο. Πολύ καλοί για ακόμη ένα παιχνίδι ο Βαζούκης (19π.) και ο Τασιολάμπρος (12π.).

Δεκάλεπτα: 3-23, 16-15, 4-21, 5-18.
ΑΛΦΑ 93: Λάμπρης 6, Παπαχρήστος 2, Σιαδήμας 6, Τασιολάμπρος 12, Κύρκος 1, Καλαμπόκας 8, Τσιλιμπώκος 2, Λυμπέρης 11 (1), Παπαχρήστος 10, Βαζούκης 19.

*Ο επόμενος αγώνας για την ΑΛΦΑ 93 διεξάγεται στο ΔΑΚ Αγρινίου, την Κυριακή (21/2) στις 12:00, με αντίπαλο τον Παναιτωλικό.