Warning: chmod(): Operation not permitted in /home/545817.cloudwaysapps.com/bqgtemsqzq/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-direct.php on line 173
ΜΙΝΙ 2002: Στον τελικό της ΕΣΚΑΒΔΕ η ΑΛΦΑ 93 (ΦΩΤΟ) - AgrinioVOICE.gr

ΜΙΝΙ 2002: Στον τελικό της ΕΣΚΑΒΔΕ η ΑΛΦΑ 93 (ΦΩΤΟ)

Πραγματοποιώντας ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση, η ΑΛΦΑ 93 πήρε κόντρα στον Αίολο Αστακού την πρόκριση για τον τελικό, επικρατώντας με 66-24 στο κλειστό του Μεσολογγίου το πρωί του Σαββάτου (7/5). Οι Αγρινιώτες παρουσίασαν ξανά εξαιρετικά στοιχεία στο παρκέ του κλειστού του Μεσολογγίου και πέτυχαν μεγάλη νίκη που τους στέλνει στον τελικό της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη αιφνιδίασαν με την απόδοσή τους τον Αίολο Αστακού και παίζοντας υποδειγματική άμυνα καθόλη τη διάρκεια του αγώνα επικράτησαν άνετα του Αστακού στον κρίσιμο ημιτελικό της ΕΣΚΑΒΔΕ.

Αρχικά, το πρώτο δεκάλεπτο είχε πολύ καλό ρυθμό, με την ΑΛΦΑ να μπαίνει πολύ καλά στον αγώνα, φτάνοντας σε ένα σερί 12-0 στο ξεκίνημα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των παικτών του Καραπιπέρη δεν έδωσε πολλά περιθώρια, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +14 (19-5). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΛΦΑ βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο και παίζοντας κατά διαστήματα πολύ ομαδικό και όμορφο μπάσκετ έφτασε τη διαφορά στο +33 (41-8) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Κάπου εκεί τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για τον Αίολο, που δεν έδειχνε ότι μπορούσε να αντιδράσει για να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Ο κόουτς της ΑΛΦΑ έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του, οι οποίοι κάνοντας ουσιαστικά διαχείριση του σκορ ανέβαζαν σταδιακά την διαφορά τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας πανηγυρικά στον τελικό της κατηγορίας τους με 66-24.

Εξαιρετική παρουσία είχαν όλοι οι παίκτες της ΑΛΦΑ, με τον Βαζούκη να είναι ο πρώτος σκόρερ με 17 πόντους. Αξιοσημείωτο ότι την Αγρινιώτικη ομάδα ακολούθησαν στο κλειστό του Μεσολογγίου περίπου 40 άτομα, ενώ το κλίμα ήταν καθόλη τη διάρκεια του αγώνα εξαιρετικό και από τις δύο ομάδες. Μάλιστα, μετά το τέλος του αγώνα οι παίκτες και των δύο ομάδων χειροκρότησαν την προσπάθεια του αντιπάλου τους, δείχνοντας ουσιαστικά τον σωστό δρόμο για το μέλλον του αθλητισμού…

ΜΙΝΙ 2002: ΑΛΦΑ 93 – Αίολος Αστακού 66-24.

Δεκάλεπτα: 19-5, 22-3, 13-5, 12-11.
ΑΛΦΑ 93 (Καραπιπέρης): Λυμπέρης 14, Λάμπρης, Σιαδήμας, Παπαχρήστος 2, Χρήστου 5(1), Κύρκος, Τασιολάμπρος 14, Καλαμπόκας, Τσιλιμπώκος 2, Σαράκης 1, Παπαχρήστος 11(1), Βαζούκης 17.
Αίολος Αστακού (Αραπατσάνης): Γιαννούλης, Παρμπέρης 3(1), Σάββας 4(1), Βλαχοπάνος 3, Σταύρου, Σαμαντάς 4(1), Κόλλιας, Ρήγαλος 2, Μικελάτος 2, Χολής 6.