Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΜΙΝΙ 2002: Νίκη με μεγάλη διαφορά για την ΑΛΦΑ (ΦΩΤΟ)

Επικράτησε με 93-19 του ΓΟ Αμφιλοχίας

Την εξαιρετική δουλειά που γίνεται στις ακαδημίες της ΑΛΦΑ επιβεβαίωσε το τμήμα ΜΙΝΙ 2002 για ακόμη ένα παιχνίδι, αφού επικράτησε με 93-19 του αντίστοιχου τμήματος του Γυμναστικού Ομίλου Αμφιλοχίας, στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, στο πλαίσιο της 2ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι έγινε το πρωί της περασμένης Κυριακής (7/2).

Οι νεαροί παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη εδραίωσαν από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα μία σημαντική διαφορά (19-5), δείχνοντας από νωρίς ποιος θα είναι το αφεντικό του παιχνιδιού. Στη δεύτερη περίοδο, τα πιτσιρίκια της ΑΛΦΑ είχαν το παραγωγικότερο δεκάλεπτό τους, πετυχαίνοντας 36 πόντους, ενώ δέχτηκαν μόλις 5, για το 55-10 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η εικόνα δεν άλλαξε και οι γηπεδούχοι με υψηλά επιμέρους σκορ στο τρίτο (20-6) και τέταρτο δεκάλεπτο (18-3) έφτασαν στη δεύτερη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα με το εκκωφαντικό 93-19.

Από την ΑΛΦΑ κορυφαίοι ήταν ο Χρήστου (18π.), ο Λάμπρης και ο Βαζούκης (16π. έκαστος). Πολύ καλός ήταν και ο Παπαχρήστος (14π.).

Δεκάλεπτα: 19-05, 36-05, 20-06, 18-03.
ΑΛΦΑ 93 (Καραπιπέρης): Κύρκος, Παπαχρήστος Δ.Ν., Σιαδήμας 8, Τασιολάμπρος 5(1), Χρήστου 18, Λάμπρης 16, Σαράκης 2, Καλαμπόκας 8, Τσιλιμπώκος 4, Λυμπέρης 2, Παπαχρήστος Δ. 14, Βαζούκης 16.
ΓΟ Αμφιλοχίας (Σταμούλης): Καππές, Ευαγγελόπουλος, Ζαχαρής 2, Μπεκιάρης 2, Γιαννέλος, Λούντζης 3, Τσουμάνης 5, Κατσούλας, Τσιανούμης 2, Πλακίδας, Βλάχος 5.