Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΜΙΝΙ 2002: Νέα νίκη για την ΑΛΦΑ με “40άρα”

Δεν σταματάνε πουθενά τα πιτσιρίκια από το τμήμα ΜΙΝΙ 2002 της ΑΛΦΑ 93, αφού κέρδισαν για 5η σερί αγωνιστική σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΒΔΕ, αυτή τη φορά επί του Πήγασου με 24-64. Το παιχνίδι διεξήχθη στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, το περασμένο Σάββατο (27/2) και ήταν η τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου.

Όπως σε κάθε παιχνίδι, οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και με εξαιρετική άμυνα (δέχτηκαν μόνο 2 πόντους) στο πρώτο δεκάλεπτο, έφτασαν σε διαφορά ασφαλείας από τα πρώτα κιόλας λεπτά (2-21). Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός έπεσε και το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα μέχρι το ημίχρονο (7-30).

Στην επανάληψη, τα πιτσιρίκια της ΑΛΦΑ μπήκαν στο παρκέ με στόχο να καθαρίσουν το παιχνίδι και με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά είχε ανέβει στους 33 πόντους (18-51). Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, ενώ πολλά παιδιά μικρότερης ηλικίας πήραν χρόνο συμμετοχής από τον Ντίνο Καραπιπέρη.

Εξαιρετικοί για την ΑΛΦΑ οι Χρήστου και Βαζούκης με 15 πόντους έκαστος.

ΜΙΝΙ 2002: Πήγασος-ΑΛΦΑ 93 24-64.
Δεκάλεπτα: 2-21, 5-9, 11-21, 6-13.
ΑΛΦΑ 93 (Καραπιπέρης): Σαράκης, Τασιολάμπρος 6, Σιαδήμας 3, Παπαχρήστος Ε.Δ. 2, Χρήστου 15(1), Λάμπρης 7(1), Κύρκος, Καλαμπόκας 4, Τσιλιμπώκος 2, Μπανάκας, Παπαχρήστος Ν.Δ. 8, Βαζούκης 15 (1).

*Ο επόμενος αγώνας για την ΑΛΦΑ 93 διεξάγεται στο ΔΑΚ Αγρινίου, το Σάββατο (5/3) στις 14:00, με αντίπαλο τον ΑΟ Αγρινίου.