Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΜΙΝΙ 2002: Αήττητη η ΑΛΦΑ στον δεύτερο όμιλο της ΕΣΚΑΒΔΕ

Αήττητο παρέμεινε και στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος το τμήμα ΜΙΝΙ 2002 της ΑΛΦΑ 93, όπου επικράτησε με 60-32 επί του Πήγασου Αγρινίου, σε παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου το περασμένο Σάββατο (9/4).

Οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και με υποδειγματική άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο ανέβασαν τη διαφορά στους 14 πόντους (15-1). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι και με επιμέρους σκορ 17-12 δεν επέτρεψαν στην ΑΛΦΑ να διευρύνει πολύ το προβάδισμά της (32-13).

Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί και στο τρίτο δεκάλεπτο “καθάρισαν” το παιχνίδι παίζοντας για ακόμη μία φορά πολύ καλή άμυνα (46-18). Το τέταρτο δεκάλεπτο διαμορφώθηκε σε τυπική διαδικασία για τα πιτσιρίκια της ΑΛΦΑ, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 60-32.

Σιαδήμας, Λάμπρης και Καλαμπόκας ήταν οι διακριθέντες για τους γηπεδούχους, ωστόσο κανένα από τα υπόλοιπα παιδιά δεν υστέρησε σε απόδοση.

ΜΙΝΙ 2002: ΑΛΦΑ 93 – Πήγασος 60-32
Δεκάλεπτα: 15-1, 17-12, 14-5, 14-14.
ΑΛΦΑ 93 (Ντίνος Καραπιπέρης): Λυμπέρης 11(1), Τασολάμπρος 8, Χρήστου 8, Βαζούκης 11, Παπαχρήστος 6, Λάμπρης 4, Καλαμπόκας 4, Παπαχρήστος 2, Σιαδήμας 4, Σαράκης 1, Τσιλιμπώκος 1, Κύρκος.