Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Μίλησε ο… Κουλούρης στο Αγρίνιο – 1-2 ο Ατρόμητος

Κακός ο Παναιτωλικός στην πρεμιέρα

Με τον Κουλούρη να πετυχαίνει δύο γκολ, ο Ατρόμητος πέρασε το βράδυ του Σαββάτου (25/8) από το Αγρίνιο με σχετικά εύκολο τρόπο, αφού οι Αγρινιώτες δεν κατάφεραν να τον απειλήσουν ουσιαστικά, την ίδια ώρα που οι Περιστεριώτες απειλούσαν συνεχώς την εστία του Κυριακίδη. Ο Παναιτωλικός είχε ισοφαρίσει το γκολ του Κουλούρη (36′) με πέναλτι του Μάσουρεκ (42′).

Ο Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε τον έλεγχο της κατοχής μέχρι το 20ο λεπτό, αλλά δεν κατάφερνε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Μέγερι. Ο Μανά ήταν ιδιαίτερα κινητικός και στο 7ο λεπτό έφτασε κοντά στο γκολ μετά από ατομική ενέργεια, αλλά ο Μέγερι έδιωξε σε κόρνερ.

Η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Ο Ατρόμητος κυριάρχησε στη μεσαία γραμμή και άρχισε να χάνει ευκαιρίες. Ο Μανούσος απείλησε για πρώτη φορά στο 22′, ενώ Σάκιτς στο 32′ απείλησε για τους φιλοξενούμενους σε εξ επαφής σουτ, αλλά αστόχησε. Ο ίδιος παίκτης απείλησε με σουτ δύο λεπτά μετά χωρίς επιτυχία. Ο Ατρόμητος, που είχε προειδοποιήσει, έφτασε στο γκολ στο 36′. Ο Ούμπιδες εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και με αρκετό δόση τύχης ο Κουλούρης έκανε το 0-1.

Ο Παναιτωλικός αντέδρασε και 5 λεπτά μετά κέρδισε πέναλτι. Έξοχη μπαλιά του Έρικσον βρήκε τον Μανά, ο οποίος ανατράπηκε από τον Ρισβάνη και ο Μάσουρεκ που ανέλαβε την εκτέλεση έκανε το 1-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι και απείλησαν με το «καλημέρα» (48′ Βασιλακάκης), αν και μέχρι το 65′ τα «καναρίνια» ήταν εκείνα που πατούσαν καλύτερα, χωρίς όμως να βγάλουν φάσεις. Ο Κάναντι έκανε κίνηση ματ με Μπρούνο και Μούγιακιτς στο 66′ και άλλαξε την ροή του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι έγιναν δραστήριοι και με ένα πεντάλεπτο πίεσης έφτασαν στο δεύτερο γκολ τους, το οποίο τους έδωσε τη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Διαιτητής: Γεώργιος Κομίνης (Θεσπρωτίας)
Βοηθοί: Χρήστος Μπαλτάς (Αχαΐας), Αθανάσιος Κόλλιας (Ηπείρου)
4ος διαιτητής: Γεώργιος Τάσης (Ηπείρου)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μιχάι, Αργκους (87′ Μπελεβώνης), Τσοκάνης, Ερικσον, Μάρκος Πάουλο, Λιάβας (67′ Βασιλούδης), Μανά (84′ Βακράκος), Μάζουρεκ, Ντίας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Σάκιτς, Χατζηϊσαΐας, Ρισβάνης, Γιαννούλης, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Μανούσος (66′ Μπρούνο), Βασιλακάκης, Ούμπιδες (66′ Μούγιακιτς), Κουλούρης (91′ Καρασαλίδης).

Γκολ: 42′ πεν. Μάζουρεκ – 36′, 76′ Κουλούρης

Κάρτες: 17′ Ντίας, 24′ Μανά, 80′ Μάρκος Πάουλο – 41′ Ρισβάνης, 45’+1′ Μανούσος, 72′ Μπουσούλατζιτς

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Τα γκολ στο Παναιτωλικός – Ατρόμητος (VIDEOS)
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: ΕΡΤ: Πιο ακριβή η μετάδοση του Παναιτωλικός-Ατρόμητος από τον τελικό του Μουντιάλ
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Δέλλας: «Πληρώσαμε την απειρία μας»