Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Μηδέν εις το πηλίκο…

Αποκαρδιωτικός ο Παναιτωλικός – Έμεινε στους 0 βαθμούς μετά από 3 Αγωνιστικές!

Αποκαρδιωτικός ο Παναιτωλικός στην Κρήτη, γνώρισε την τρίτη σερί ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές και κοιτάζει από… χαμηλά τον βαθμολογικό πίνακα. Η ομάδα του Λουίς Κάστρο, που απογοήτευσε γι’ ακόμη ένα παιχνίδι, έμεινε από νωρίς με 10 παίκτες (αυστηρή η αποβολή του Μιμίτο), αλλά σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έβγαλε ομαδικά αγωνιστικά στοιχεία. Θετικός ο Μπάλμπι, όαση ο Αριγίμπι, που μπήκε ως αλλαγή και δυσκόλεψε τους Κρητικούς, ενώ έβγαλε και ασίστ στο γκολ του Μοράρ (69′). Τσιλιανίδης (54′, 85′) και Μάνος (61′) τα γκολ για τους Κρητικούς.

Μαρκαρίσματα δεν έκανε κανείς στον χώρο του κέντρου, αλλά και της άμυνας, με αποτέλεσμα ο Παναιτωλικός να ηττηθεί από τον ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ” με 3-1, το βράδυ του Σαββάτου 14 Σεπτεμβρίου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και έβρισκαν διαδρόμους από αριστερά, στην πλευρά του Σανιά. Ο Μάνος έριξε προειδοποιητική βολή στο 9ο λεπτό με κεφαλιά, ενώ ο Παναιτωλικός αναπτύχθηκε ωραία στο 10ο λεπτό, αλλά ο Ντουάρτε αρχικά και ο Μιμίτο στη συνέχεια δεν έφτασαν στην παράλληλη μπαλιά του Μπαΐροβιτς.

Στο 29ο λεπτό αποβλήθηκε ο Μιμίτο με απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα επί του Νέιρα, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται ότι η κάρτα ήταν υπερβολική. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο ΟΦΗ προσπάθησε, αλλά δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία του Κνετ.

Στην επανάληψη όμως τα πράγματα άλλαξαν. Οι Κρητικοί πίεσαν πιο ψηλά, ανέβασαν περισσότερους παίκτες στην επίθεσή τους και η ομάδα του Κάστρο έδειχνε ανήμπορη ν’ ανταπεξέλθει. Οι γηπεδούχοι δεν άργησαν ν’ ανοίξουν το σκορ, αφού στο 54ο λεπτό ο Τσιλιανίδης πήρε το «ριμπάουντ» από απόκρουση του Κνετ σε σουτ του Σεμέδο και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Η είσοδος του Αριγίμπι έδωσε μία ώθηση στον Παναιτωλικό, αφού στο 58ο λεπτό έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά στην προβολή του ακραίου επιθετικού, ο Νάστος έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Παρά τις προσπάθειες του Παναιτωλικού, οι γηπεδούχοι στο 61′ διπλασίασαν τα τέρματά τους με ωραίο πλασέ του Μάνου, που μπήκε στην περιοχή σα να ήταν μόνος του.

Ο Αριγίμπι, που ήταν… όαση μπροστά στους υπόλοιπους του Παναιτωλικού, σε μία ακόμη επέλασή του στο 69′, έβγαλε την τελευταία στιγμή την σέντρα, την οποία αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο ο Μοράρ. Ο Ρουμάνος κοντρόλαρε και πλάσαρε για το 2-1, βάζοντας ξανά τον Παναιτωλικό στο ματς. Ο Ναμπί στο 73′ αστόχησε απέναντι στον Κνετ, ο οποίος στη φάση αυτή τραυματίστηκε και αποχώρησε, αλλά ο Τσιλιανίδης στο 86′ βρέθηκε αμαρκάριστος επί αρκετή ώρα στην περιοχή, έστρωσε όπως θα ήθελε τη μπάλα και πλάσαρε για το 3-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Νάστος, Γιαννούλης, Κοροβέσης (34′ Μπράουν), Νέιρα, Μεγιάδο, Τσιλιανίδης, Ναμπί (81′ Σακόρ), Σεμέδο, Μάνος (88′ Φιγκερέιδο).
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ (79′ Γιαννακόπουλος), Σανιά, Μαλή, Γιοβάνοβιτς, Λουτσιάνο, Ντάλσιο, Λουσέρο, Ντίαζ, Μιμίτο, Ντουάρτε (60′ Μοράρ), Μπαϊροβιτς (46′ Αριγίμπι).