Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Μέτριος ο Παναιτωλικός, γνώρισε την ήττα από τον Λεβαδειακό (2-1)

Μακριά από την καλή εικόνα που παρουσίασε στα προηγούμενα παιχνίδια, ο Παναιτωλικός ηττήθηκε στη Λιβαδειά από τον τοπικό Λεβαδειακό με 2-1, έχοντας και την… ατυχία του στα δύο γκολ των γηπεδούχων, που προήλθαν από πολλαπλές κόντρες. Κακός σε γενικές γραμμές ο Παναιτωλικός, ο οποίος επιχείρησε να ανατρέψει το σκορ στο τελευταίο μισάωρο χωρίς επιτυχία.

Ο Παναιτωλικός μπήκε πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα 5 λεπτά. Ουάρντα, Λεντέσμα και Τομανέ όμως δεν ήταν ενεργητικοί όπως στο παιχνίδι με την Κέρκυρα και οι φιλοξενούμενοι μπλόκαραν στην επίθεση. Ο Λεβαδειακός παρότι αναγκάστηκε να τροποποιήσει τα σχέδια του πολύ νωρίς (αναγκαστική αλλαγή του Μπελγκαζουανί) δεν πτοήθηκε και βρήκε τον δρόμο για τη νίκη.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στον Λεβαδειακό και ήρθε στο 2ο μόλις λεπτό με το πλασέ του Μπελγκαζουανί που έδιωξε ο Κυριακίδης. Δυο λεπτά αργότερα απάντησε ο Παναιτωλικός. Ο Ρότσα μέσα από την περιοχή έκανε όμορφη προσπάθεια, σούταρε δυνατά με το αριστερό, αλλά ο Ναμάσκο απομάκρυνε.

Ο Λεβαδειακός θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ στο 9′ όταν ο Μιλιάζες έκανε το φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Μάντζιο ο οποίος επιχείρησε από κοντά το πλασέ, αλλά ο Ροντρίγκες με αυτοθυσία έβαλε το σώμα του στην πορεία της μπάλας και έδιωξε σε κόρνερ πριν απειληθεί ο Κυριακίδης. Στο 28′ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν και πάλι κοντά στο γκολ μετά από νέα συνεργασία Μιλιάζες-Μάντζιου. Ο Μιλιάζες έκανε το φάουλ, έβγαλε τετ α τετ τον Μάντζιο, αλλά αυτός νικήθηκε από τον Κυριακίδη, που είχε βγει γρήγορα και με σωτήρια επέμβαση μπλόκαρε την μπάλα.

Η πίεση της ομάδας της Βοιωτίας καρποφόρησε στο 42′ μετά από “καραμπόλα”. Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Γιακουμάκη, αυτός έπιασε δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Τομανέ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Κυριακίδη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια για τον Λεβαδειακό. Δεν είχε περάσει ούτε ένα λεπτό με τον Μάντζιο να γίνεται κάτοχος της μπάλας στα αριστερά. Ο έμπειρος φορ έκανε εξαιρετική ενέργεια πάνω στην γραμμή του άουτ, πέρασε τον αντίπαλο του, μπήκε στην περιοχή, σούταρε στην απέναντι γωνία με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι. Η άμυνα του Παναιτωλικού δεν μπόρεσε να απομακρύνει και η μπάλα έφτασε στον Τόνι Σίλβα, ο οποίος με πλασέ έκανε το 2-0 για την ομάδα του σε κενή εστία.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να μπουν στο ματς, αλλά στο 53′ ο Ναμάσκο είπε όχι με τρομερή επέμβαση στο πολύ τεχνικό σουτ του Ουάρντα.

Πέρασαν είκοσι λεπτά για να μπορέσει να μπει στο παιχνίδι ο Παναιτωλικός μετά από ένα τραγικό λάθος του Μεντί. Ήταν το 72΄ όταν σε μια βαθιά μπαλιά προς τον Μαρκόφσκι ο Μεντί πήγε προς τον φορ των φιλοξενούμενων όχι με στόχο να καλύψει την μπάλα, αλλά τον έσπρωξε και ο διαιτητής σωστά έδωσε το πέναλτι. Ο Μαρκόβσκι ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ναμάσκο, ο οποίος έπεσε σωστά, αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

Οι φιλοξενούμενοι μετά τη μείωση του σκορ είχαν την υπεροχή στο ματς, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση απειλώντας και πάλι μόνο στο 84′. Ο Κούσας πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ και έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ναμάσκο.

Διαιτητής: Γιαννουλάκης Γεώργιος (Χανίων)
Λεβαδειακός (Ράτκο Ντόστανιτς): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Ουόν, Μεντί, Μιλιάζες, Κουλιμπαλί, Μαχαίρας, Σίλβα, Μπελγκαζουανί (λ.τρ. 6′ Ζεζίνιο-89′ Καλτσάς), Γιακουμάκης, Μάντζιος.
Παναιτωλικός (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Κλέσιο, Κούσας, Ροντρίγκες, Τσοκάνης, Μάκος, Πάουλο, Ρότσα (46′ Κουτρουμάνος), Ουάρντα (68′ Μαρκόφσκι), Τομανέ, Λεντέσμα (68′ Φερέιρα).
Γκολ: 42′ Γιακουμάκης, 46′ Σίλβα/73′ Μαρκόφσκι.
Κίτρινες: 72′ Μεντί, 77′ Μιλιάζες, 84′ Κουλιμπαλί, 85′ Ναμάσκο, 90+ Καλτσάς/40′ Κλέσιο, 65′ Λεντέσμα, 81′ Τσοκάνης, 90′ Μάκος.