Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη του ΑΟ Αγρινίου επί του Κ.Σ. Γέφυρας

Στο τελευταίο παιχνίδι της φετινής χρονιάς ο ΑΟ Αγρινίου κέρδισε εκτός έδρας τον Κ.Σ. Γέφυρας με σκορ 67-59. Με αυτή τη νίκη οι Αγρινιώτες έφτασαν τους 19 βαθμούς έχοντας 7 νίκες συνολικά και τέσσερις εκτός έδρας.

Οι παίκτες του Χρήστου Μυριούνη μπήκαν πολύ καλά στον αγώνα και στο πρώτο δεκάλεπτο διατηρούσαν μικρό προβάδισμα και προηγήθηκαν με τη συμπλήρωση 10 λεπτών με 20-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι “ψαλίδισαν” τη μικρή διαφορά και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Με σερί 1–9 με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΑΟ Αγρινίου προηγήθηκε με 37-45 στο 25ο λεπτό, όμως η Γέφυρα με δικό της σερί 6–0 μείωσε σε 43-45 με τη συμπλήρωση τριάντα λεπτών. Εξίμισι λεπτά πριν τη λήξη ο Μπίσκας με τρίποντο ισοφάρισε σε 50-50, όμως ένα τρίποντο του Μήτσου και ένα δίποντο του Τάσσου μετά από επιθετικό ριμπάουντ έφεραν τη διαφορά στους 5. Η διαφορά έφτασε τους 8 για τους Αγρινιώτες, όμως ο Μπίσκας 3 λεπτά πριν το τέλος με τρίποντο μείωσε στους 5. Όμως 100 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Μήτσου με τρίποντο επανέφερε τη διαφορά στους 8 και ο ΑΟΑ κράτησε τη διαφορά παίρνοντας μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-20, 36-36, 43-45, 59-67.
Διαιτητές: Δημάδης – Ελευθεριάδης.
Κ.Σ. Γέφυρας (Γεώργιος Τουλούμης): Κρομήδας 7, Δανάκης 18(2), Βάσκος, Κολοκοτρώνης 3(1), Δέτσικας, Καζαμίας, Μυλωνίδης 17(2), Βογιατζής 2, Ιατρίδης, Ταραμάς, Μπίσκας 10(3), Καρούζος 2.
Α.Ο. Αγρινίου (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 3, Μπερερής 9(1), Τάσσος 13, Πουρνάρας, Μπαρούχας, Σταμούλης, Γκρέκας 5(1), Μήτσου 12(4), Γκόβας 22(4), Μακρής 3, Κουσιάντζας.