Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Με τρία μετάλλια επέστρεψαν οι αθλητές στίβου της ΓΕΑ από τις Σέρρες

Συμμετείχαν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων

Με τρία πανελλήνια μετάλλια γύρισε η αποστολή στίβου της Γυμναστικής Εταιρείας Αγρινίου από τις Σέρρες όπου διεξήχθη το πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων με συμμετοχή 900 αθλητών από όλη τη χώρα.

Οι πρωταθλητές Ηλίας Αϋφαντόπουλος και Θοδωρής Αρωνιάδας που γυμνάζονται με τον Μπάμπη Ποσονίδη, κατέκτησαν τη 2η και 3η θέση αντίστοιχα στα 1500μ των εφήβων.  Αξιοσημείωτο ότι ο Ηλίας Αϋφαντόπουλος αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα εκπροσωπώντας τη χώρα μας και ο Θοδωρής Αρωνιάδας θα φορέσει κι αυτός τη γαλανόλευκη φανέλα, αφού θα συμμετάσχει με την εθνική ομάδα στη διεθνή συνάντηση Ελλάδας-Κύπρου.

Το τρίτο μετάλλιο ήρθε από τον Κωσταντίνο Σταμούλη, ο οποίος γυμνάζεται επίσης με τον Μπάμπη Ποσονίδη και κατέκτησε τη τρίτη θέση στα 5000μ.

Εκτός από τους τρεις αθλητές που αναδείχτηκαν πανελληνιονίκες στις Σέρρες αγωνίστηκαν ακόμη τρεις αθλητές της ΓΕΑ. Συγκεκριμένα ο Γκάμπριελ Πίσσας με προπονητή το Χρήστο Πίσσα κατέλαβε τη 5η θέση στα 5000μ έφηβων, η Μαριάμ Τζογάνη η οποία γυμνάζεται με τον Μανώλη Μπιρμπίλη κατέκτησε τη 18η θέση στα 100μ και 200μ ενώ ο Δημήτρης Δήμου του Νίκου Γαλούνη αγωνίστηκε στα 10000μ βάδην, αλλά ακυρώθηκε λίγο πριν το τερματισμό.