Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Με Ρέι και Κυριακίδη, πήρε ισοπαλία από τον Αστέρα ο Παναιτωλικός

Δύο απευθείας εκτελέσεις φάουλ, 11 κίτρινες κάρτες και ευκαιρίες εκατέρωθεν στο δεύτερο 45λεπτο, σφράγισαν τις προσπάθειες των Παναιτωλικού και Αστέρα που αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στο Αγρίνιο, το απόγευμα της Κυριακής (2/4), στο πλαίσιο της 26ης Αγωνιστικής. Εξαιρετικές επεμβάσεις ο Κυριακίδης στο 1-0, που κρατούσε… μόνος του τον Αστέρα για μεγάλο χρονικό διάστημα. Είχε εκλάμψεις ο Παναιτωλικός που σε κάποιες φάσεις έβγαλε ωραίες συνεργασίες και κέρδισε το χειροκρότημα του κόσμου.

Το πρώτο ημίχρονο είχε πολύ κακό ρυθμό με τους γηπεδούχους να προηγούνται νωρίς στο  σκορ, παρότι δεν είχαν κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον από τον αγώνα. Ο Αστέρας ήθελε περισσότερο τη νίκη, για να αυξήσει τη διαφορά από τη ζώνη του υποβιβασμού, ωστόσο το γρήγορο γκολ των παικτών του Χάβου ανέτρεψε τα δεδομένα για τους Αρκάδες. Ο Παναιτωλικός σε μία ανύποπτη φάση στο 3ο λεπτό κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή του Ντοναρούμα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρέι, το πλασέ του οποίου, αφού κόντραρε στο τοίχος, κατέληξε στο βάθος της εστίας του Αστέρα, δίνοντας πολύ νωρίς προβάδισμα στους Αγρινιώτες.

Οι παίκτες του Χάβου, χωρίς έχοντας και το ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον, περισσότερο διαχειρίζονταν το υπέρ τους 1-0, παρά κυνηγούσαν δεύτερο γκολ. Ο Αστέρας από την άλλη δεν απειλούσε ουσιαστικά και προσπαθούσε με βαθιές μπαλιές να βρει τον Μανιά, ο οποίος όμως ήταν εξουδετερωμένος από τα στόπερ του Παναιτωλικού. Οι Αρκάδες απείλησαν από στημένες φάσεις, με τους Ιωαννίδη και Τσουκαλά να αστοχούν στο 25′ και το 39′ αντίστοιχα από ισάριθμα γεμίσματα του Μάσα με εκτελέσεις φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς απέκτησε ενδιαφέρον. Ο Αστέρας κυνηγούσε την ισοφάριση και ο Παναιτωλικός σε αντεπιθέσεις προσπαθούσε να γίνει απειλητικός. Οι Αρκάδες κέρδιζαν μέτρα στο γήπεδο και φάουλ τις εκτελέσεις των οποίων ανέλαβε ο Μάσα. Στο 66′ είδε τον Κυριακίδη να απογειώνεται στο αριστερό του παραθυράκι και να διώχνει σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση φάουλ που επιχείρησε, όμως τρία λεπτά αργότερα δεν λάθεψε: στέλνοντας την μπάλα χαμηλά στην αριστερή γωνία νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ και ισοφάρισε σε 1-1.

Το ματς βρήκε ξανά ρυθμό, οι παίκτες των δύο ομάδων απλώθηκαν στο γήπεδο κι έψαξαν το γκολ της νίκης. Στο 82′ και το 90′ ο Κυριακίδης με σωτήριες επεμβάσεις σταμάτησε τους Μπέρτο και Χαμντανί, ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα ο Παπάζογλου με καρφωτή κεφαλιά σημάδεψε χιλιοστά εκτός εστίας, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 1-1.

Διαιτητής: Γεώργιος Μπλάνας (ΕΠΣ Μεσσηνίας).
Παναιτωλικός (Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας (64′ Παπάζογλου), Κούσας, Μιγκέλ Ροντρίγκες, Τσοκάνης, Μπράβο, Μάρκος Πάουλο, Ρέι, Λόπες, Βασιλούδης (55′ Μάκος), Παπαδόπουλος (73′ Μαρκόβσκι).
Αστέρας (Βεργέτης): Ντοναρούμα, Μπέρτος, Γκαϊντούτσεκ (46′ Τριανταφυλλόπουλος), Σέλιν, Γιαννούλης, Τσουκαλάς, Ιγκλέσιας (70′ Χαμντανί), Μάσα, Φαρίνια (75′ Τσιλιανίδης), Ιωαννίδης, Μανιάς.
Γκολ: 4′ Ρέι / 69′ Μάσα.
Κάρτες: 24′ Τσοκάνης, 38′ Μπράβο, 43′ Μάρκος Πάουλο, 52′ Μιγκέλ Ροντρίγκες, 78′ Ρέι / 63′ Ιωαννίδης, 67′ Φαρίνια, 73′ Τριανταφυλλόπουλος, 78′ Γιαννούλης, 86′ Μπέρτος, 88′ Τσιλιανίδης.

Χάβος: “Πρέπει πάντα να έχουμε νοοτροπία νικητή”

Ο Μάκης Χάβος, μετά το τέλος του αγώνα, δήλωσε πως οι παίκτες του πρέπει να έχουν την νοοτροπία νικητή σε κάθε ματς:

“Ήταν ένα μέτριο παιχνίδι με δύναμη και μονομαχίες. Δεν κινδυνέψαμε εκτός από στατικές φάσεις. Στο καθαρά επιθετικό κομμάτι περίμενα περισσότερες συνεργασίες. Δεν είμαι ευχαριστημένος από αυτό. Προσπάθησαν τα παιδιά και ελπίζω στο κομμάτι αυτό στο επόμενο παιχνίδι θα είμαστε καλύτεροι.

Όσο δεν έχεις εξασφαλίσει μαθηματικά την παραμονή πρέπει να βρίσκουμε κίνητρο. Πρέπει πάντα να έχουμε τη νοοτροπία, ότι παιχνίδι και να είναι να το κερδίζουμε και για τον κόσμο που έρχεται στο γήπεδο. Δυστυχώς σήμερα δυο – τρία παιδιά βρέθηκαν σε άσχημη μέρα.

Πολλές φορές όταν προηγείσαι νωρίς στο σκορ παίρνει μέτρα ο αντίπαλος στο γήπεδο. Όσο το ματς βρισκόταν στο 1-0 είναι πάντα εύθραυστο ειδικά όταν έχεις μια ομάδα σαν τον Αστέρα Τρίπολης με πολλά ψηλά παιδιά”.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα ΕΔΩ.