Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του ο ΑΟ Αγρινίου

Μια χρονιά-όνειρο για τον ΑΟ Αγρινίου έφτασε στο τέλος της, με τους Αγρινιώτες να ολοκληρώνουν τις υποχρεώσεις τους με εντός έδρας νίκη επί του Άργους Ορεστικού με 80-64. Ο ΑΟΑ με τη νίκη του αυτή τερμάτισε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Οι παίκτες του Μυριούνη μπήκαν με πολύ δύναμη στο παρκέ και παρά τις πολλές απουσίες είχαν τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά. Στο πρώτο δεκάλεπτο βρίσκοντας εύκολες λύσεις στην επίθεση, ο ΑΟΑ έφτασε τη διαφορά στο +17 για το 28-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε, παρότι οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν ελαφρώς. Με επιμέρους σκορ 20-20 η διαφορά με τη λήξη του ημιχρόνου παρέμεινε στο +17 (48-31).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και μείωσαν τη διαφορά, αλλά ο ΑΟ έβρισκε λύσεις και κρατούσε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για το 63-51 με τη συμπλήρωση τριάντα λεπτών. Στην τέταρτη περίοδο μάλιστα η διαφορά ανέβηκε στους 16 για το τελικό 80-64, το οποίο σηματοδότησε ακόμη μία εύκολη εντός έδρας νίκη για τον ΑΟΑ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μήτσου με 13 πόντους, ενώ ο Μιχαηλίδης από τους φιλοξενούμενους είχε 17 πόντους με 5 εύστοχα τρίποντα!

Δεκάλεπτα: 28-11, 48-31, 63-51, 80-64.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Μπερερής 12, Δασκαλάκης 2, Παραπούρας 8, Σκαρλάτος 12, Μπαρούχας 12, Σαπλαούρας, Κόκκιος 2, Μήτσου 13(3), Αναστασάκης 10, Πουρνάρας 9.
Άργος Ορεστικό (Καραταγλίδης): Γιαγκόπουλος 5(1), Τσουμάνας, Μιχαηλίδης 17(5), Μαυρίδης 10, Τράντας 8, Κόττας 10, Μανδαλάκης 14.