Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Με κορυφαίο τον Μήτσου, νίκησε με ανατροπή ο ΑΟ Αγρινίου

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟ Αγρινίου, που επικράτησε με 58-52 της Ασπίδας Ξάνθης στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, το απόγευμα της Κυριακής (20/11). Οι Αγρινιώτες, παρότι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα βρίσκονταν πίσω στο σκορ, ανέτρεψαν το σκορ με κορυφαίο τον Μήτσου και πήραν την 5η τους νίκη στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο καλά στον αγώνα και με τον ΑΟ Αγρινίου να παραμένει σε χαμηλά ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση, πήραν προβάδισμα 6 πόντων με τη λήξη του δεκαλέπτου. Η εικόνα στο ημίχρονο ήταν-λίγο πολύ η ίδια, αφού η διαφορά δεν έκλεισε με το σκορ να δείχνει 24-31 με τη συμπλήρωση 20 λεπτών.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΟ Αγρινίου ξεκίνησε την αντεπίθεσή του, παρά το γεγονός ότι η διαφορά είχε φτάσει μέχρι και τους 12 πόντους υπέρ των φιλοξενούμενων. Οι Ακρίτες βγάζοντας σημάδια κούρασης στον αγωνιστικό χώρο, δεν κατάφεραν να αντιμετωπίσουν την αθλητικότητα των παικτών του Μυριούνη που άρχισαν να μειώνουν. Με τη συμπλήρωση τριάντα λεπτών και με τον Μήτσου να δίνει λύσεις στην επίθεση, η διαφορά ήταν στον πόντο (40-41).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, μετά το 32ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ, το οποίο κράτησαν μέχρι το τέλος του αγώνα για το τελικό 58-52.

Δεκάλεπτα: 10-16, 14-15, 16-10, 18-11.
Διαιτητές: Δημόπουλος – Καρπάνος.
ΑΟ Αγρινίου (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 2, Μπερερής 12, Σαπλαούρας, Τάσσος 2, Πουρνάρας, Σταμούλης, Γκρέκας 2, Μήτσου 20, Γκόβας 16(1), Μακρής 4.
Ασπίς Ξάνθης (Κωνσταντίνος Ιωαννίδης): Παπαδάκης, Γρούδος, Τσιώγκας 3(1), Καραμπίνης, Τσιαβές 11, Κουτσογιάννης 12, Ασημάκης 9(1), Παπαθανασίου 2, Μανδαλάκης 8(2), Πετς 7(1).