Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Με γκολάρα του Ρόσα, 1-0 τη Βέροια ο Παναιτωλικός

Την παραμονή του στην Super League εξασφάλισε και μαθηματικά ο Παναιτωλικός το απόγευμα της Κυριακής 9 Απριλίου, που επικράτησε της Βέροιας με 1-0 με εκπληκτικό γκολ του Ρόσα. Διπρόσωπος παρουσιάστηκε ο Τίτορμος που έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο η απόδοσή του έπεσε απότομα. Στην Football League η Βέροια με “σφραγίδα”.

Η Βέροια καιγόταν για βαθμούς, ώστε να μείνει “ζωντανή” στη μάχη της παραμονής και έψαχνε ένα “διπλό” στο Αγρίνιο. Από την άλλη ο αδιάφορος Παναιτωλικός ήθελε να επιστρέψει στις νίκες και να “κλειδώσει” μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία.

Ο Παναιτωλικός μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και δημιούργησε 3 ευκαιρίες για γκολ πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά στο παιχνίδι, με τον Ρότσα και τον Ρόσα να απειλούν τον Καντιμοίρη μέχρι το 16ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο ο Ρόσα, με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, άνοιξε το σκορ με ένα υπέροχο γκολ, κερδίζοντας το χειροκρότημα όλου του γηπέδου.

Το 1-0 των γηπεδούχων έδωσε πνοή για ακόμη καλύτερο ρυθμό από πλευράς Παναιτωλικού, με τους παίκτες της Βέροιας να δείχνουν σαστισμένοι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Παναιτωλικός έφτασε με αξιώσεις 2-3 φορές κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα, αλλά ο Λόπες δεν ήταν εύστοχος με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε με το 1-0 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Χάβου κατέβασε ταχύτητα και άλλαξε στυλ παιχνιδιού. Έδωσε γήπεδο στη Βέροια και προσπάθησε να απειλήσει στις αντεπιθέσεις, εξασφαλίζοντας παράλληλα πως δεν θα δεχθεί ή δεν θα δώσει ευκαιρίες στην “Βασίλισσα του Βορρά”. Το πλάνο του Χάβου δούλεψε αφού η Βέροια κατάφερε να απειλήσει μόλις δύο φορές με σουτ του Καπετάνου, τη στιγμή που ο Παναιτωλικός ήταν πιο κοντά σε ένα δεύτερο γκολ κάθε φορά που έβγαινε στην αντεπίθεση. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν να μπορούν να διεκδικήσουν μέχρι την τελευταία αγωνιστική την παραμονή τους στην κατηγορία και είπαν το αντίο, δύο στροφές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Διαιτητής: Εμμανουήλ Σκούλας(Θεσσαλίας).
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας, Ρότσα, Μπράβο, Παπάζογλου, Ρέι, Λόπες, Ρόσα, Μαρκόβσκι.
Βέροια (Ράτκο Ντόστανιτς): Καντιμοίρης, Βασιλαντωνόπουλος, Καλί, Ασίγκμπα, Αντονιάν, Τομάς, Σουλέ, Στόιτσεφ, Σαρπόνγκ, Κάλβο, Καπετάνος.
Γκολ: 16′ Ρόσα.

Χάβος: “Ικανοποιημένος από τη νίκη, όχι την εμφάνιση”

Χαρούμενος για τους τρεις βαθμούς ήταν ο Μάκης Χάβος, ο οποίος όμως στάθηκε στην κακή εμφάνιση:

“Στα τελευταία παιχνίδια του πρωταθλήματος αυτό που παίζει σημαντικό ρόλο είναι οι βαθμοί και από αυτό το κομμάτι είμαι ευχαριστημένος. Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτο ημίχρονο αν και ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο, δεν είναι ο Παναιτωλικός αυτός που εγώ θέλω να βλέπω. Στα τακτικά θέματα είχαμε πολλά και αβίαστα λάθη με αποτέλεσμα δυο τρεις φορές να προσπαθήσει η Βέροια να βγει στην κόντρα επίθεση και δώσαμε δικαίωμα στον αντίπαλο όσο το σκορ είναι στο ένα – μηδέν, να νομίζει ότι μπορεί να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Μένουν δύο παιχνίδια και είναι πάρα πολύ σημαντικό να είμαστε καλύτεροι απ΄ ότι είμαστε σήμερα. Μετράει σίγουρα η νίκη αλλά ξέρετε, ήταν εμφανέστατη η νευρικότητα που είχαμε. Ενώ προηγηθήκαμε με ένα καταπληκτικό γκολ του Φάρλει, στη συνέχεια κάναμε τόσο εύκολα πουλήματα της μπάλας. Δεν είναι αυτή η ποιότητα της εικόνας του Παναιτωλικού”.

Για το ρόστερ της επόμενης σεζόν: “Είναι χαρά μου μεγάλη γιατί έχουμε τον Βασιλούδη, τον Γιαννιώτη, τον Ενέα, τον Μαλή, να μην αδικήσω και κάποιο άλλο παιδί… Ο Χαντάκιας είναι μικρός, θα βελτιώνεται συνεχώς, ο Μύγας είναι μικρός, θέλουμε ένα Παναιτωλικό που να έχει μέλλον και δικά του παιδιά.

Προσπάθησα να δώσω χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς. Αν θυμάστε έβαλα και τον Βασιλούδη στο προηγούμενο παιχνίδι εδώ στο Αγρίνιο. Βέβαια περίμενα περισσότερα πράγματα από αυτόν, αλλά δεν μπορούμε να κρίνουμε ένα παίκτη από ένα παιχνίδι. Εγώ προσωπικά βλέπω άλλα κομμάτια. Παραδείγματος χάριν ο Βασιλούδης θέλει δουλειά στη δύναμη γιατί έχει εξαιρετική τελική, κράτημα μπάλας, κάθετες πάσες. Εγώ δεν θέλω να βάλω παιδιά τα οποία δεν είναι έτοιμα στο εκατό τοις εκατό. Όταν δεν είναι πολύ μεγάλη η ψαλίδα από τους παίκτες που αγωνίζονται, μπορούν πολύ εύκολα να παίξουν”.