Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Με “διπλό” στη Λάρισα ο Αίολος Αστακού πανηγύρισε την άνοδό του στην Α2

Στο μεγαλύτερο παιχνίδι της χρονιάς, ο Αίολος Αστακού αποδείχτηκε για 24η φορά φέτος συνεπής στο ραντεβού του με το ροζ φύλλο. Πέρασε από την έδρα της δεύτερης ΑΕΛ με 68-66, έκανε το 24 στα 24 και εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδό του στην Α2. Ένα μεγάλο όνειρο εκπληρώθηκε και αποδείχθηκε ξανά πως σε αυτή την ομάδα δεν υπάρχουν όρια στις φιλοδοξίες.

Με τη σφραγίδα του προέδρου, Απόστολου Πανταζή, “χτίστηκε” μια ομάδα για μεγάλα πράγματα, που με σκληρή δουλειά, σοβαρότητα και συνέπεια στο παιχνίδι της, άλλαξε τις ισορροπίες σε μια τόσο απαιτητική κατηγορία, όπως η Β’ Εθνική, καταρρίπτοντας το ένα ρεκόρ μετά το άλλο. Ο Μιχάλης Κουταλιανός δικαίωσε όσους τον επέλεξαν, καθοδηγώντας την ομάδα μαεστρικά, παρότι τα μονοπάτια που κλήθηκε να διαβεί ήταν δύσβατα. Οι παίκτες έδειξαν πως η πορεία τους στον χώρο όλο αυτά τα χρόνια ήταν κάθε άλλο παρά τυχαία.

Στα του αγώνα τώρα, οι γηπεδούχοι μπήκαν ελαφρώς καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο στον αγώνα και βρέθηκαν προηγούμενοι με 3 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (21-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτοι οι παίκτες του Κουταλιανού έφτασαν στην ισοφάριση (32-32) και στην τρίτη περίοδο πέρασαν στην αντεπίθεση, φτάνοντας τη διαφορά στους έξι (44-50) με τη συμπλήρωση τριάντα λεπτών. Στην τέταρτη περίοδο, οι Αστακιώτες αντιμετώπισαν ψύχραιμα την πίεση των γηπεδούχων και διατήρησαν το αήττητό τους στο πρωτάθλημα στο πιο δύσκολο φετινό τους τεστ.

Δεκάλεπτα: 21-18, 32-32, 44-50, 66-68.
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 4, Αθανασόπουλος 2, Σαριμπαλίδης, Τσούτσος 23(4), Παπανικολάου 7(1), Κονδυλόπουλος, Μαλτέσιος 13, Πολίτης 15(3), Παπακώστας , Φιλιππόπουλος.
Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 7(1), Καλισώρας, Μπεκατώρος, Παππάς 9, Μακρής, Θανόπουλος 6(2), Κακλαμάνος 10(1), Κιτσούλης 9, Καλαντζής, Χαρισμίδης 13, Λυμπάρης 6, Κατσαρές 8