Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Με… αρετή και τόλμη, ο Πανιώνιος 2-0 τον Παναιτωλικό

Την ήττα γνώρισε από τον Πανιώνιο ο Παναιτωλικός, το βράδυ της Δευτέρας (8/2), στη Νέα Σμύρνη. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την -τραβηγμένη- αποβολή που χρέωσε ο Αρετόπουλος στον Ρουσκουσέδα στο 52΄ και με δύο γκολ (Ανσαριφάντ στο 64΄ και Καραμάνος στο 70΄) επικράτησαν σχετικά άνετα με 2-0 επί του Παναιτωλικού.

Καλύτερα πατούσε ο Πανιώνιος στα πρώτα λεπτά του αγώνα, θέλοντας να αιφνιδιάσει τον Παναιτωλικό. Μόλις στο 2ο λεπτό οι “κυανέρυθροι” είχαν μια καλή στιγμή με τον Μασούρα, όμως ο Μύγας κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα πριν ο Μασούρας πλασάρει. Ο Παναιτωλικός είχε προβλήματα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι δεν το εκμεταλλεύτηκαν.

Την δυστοκία των παικτών του Πανιωνίου, θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί ο Μαρκόφσκι, αλλά ο Σέρβος επιθετικός, μετά τη σέντρα του Κάπελ και με εξουδετερωμένο τον Διούδη, πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια.

Ο ρυθμός μετά το πρώτο τέταρτο έπεσε, εξέλιξη που βόλευε το στυλ παιχνιδιού του Παναιτωλικού, ο οποίος σταδιακά κρατούσε πιο εύκολα τη μπάλα και προσπαθούσε να απειλήσει.

Ο Πανιώνιος έκανε ξανά αισθητή την παρουσία του επιθετικά στο 37ο λεπτό, όταν από γύρισμα του Βλάχου στο ύψος του πέναλτι, ο Μπακασέτας έδωσε στη μπάλα τροχιά προς τα δίχτυα αλλά ο Κυριακίδης με εξαιρετική επέμβαση κράτησε απαραβίαστη την εστία του.

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν γρήγορα. Αρχικά, ο Κλέσιο σε μία αντεπίθεση έδωσε στον Ρουσκουσέδα, όμως ο Τασουλής ακούμπησε ίσα-ίσα την μπάλα για να της αλλάξει πορεία και να μπερδέψει τον Αργεντινό, ο οποίος λίγα λεπτά μετά (52΄) αποβλήθηκε. Ο Αρετόπουλος με -τραβηγμένη- δεύτερη κίτρινη έστειλε στα αποδυτήρια τον Ρούσκου και κάπου εκεί οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν.

Ο Πανιώνιος εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό του πλεονέκτημα και έκλεισε τον Παναιτωλικό στα καρέ του. Τη λύση έδωσε ο Ανσαριφάρντ, που στο 60′ αντικατέστησε τον Μπαργκάν και τέσσερα λεπτά αργότερα από ασίστ του Μπακασέτα πλάσαρε τον Κυριακίδη για το 1-0!

Πέντε λεπτά αργότερα ο Πάουλο εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ αλλά ο Διούδης έδιωξε πέφτοντας στην δεξιά του γωνία, ενώ οι γηπεδούχοι “κλείδωσαν” τη νίκη στο 70′, όταν μετά από σέντρα του Τασουλή, ο Καραμάνος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Αρετόπουλος (ΕΠΣ Τρικάλων)
Πανιώνιος (Ουζουνίδης): Διούδης, Βλάχος, Κόρμπος, Οικονόμου, Τασουλής, Σιώπης, Τζανδάρης, Μπαργκάν (60′ Ανσαριφάντ), Μασούρας (80′ Χαλκιαδάκης), Μπακασέτας (85′ Καθάριος), Καραμάνος.
Παναιτωλικός (Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Μάκος, Κέβιν, Μάρκος Πάουλο, Ρουσκουσέδα, Ουάρντα, Κλέσιο (66′ Κουτρομάνος), Κάπελ (81′ Μουνιός), Μαρκόβσκι (76′ Βασιλείου).
Γκολ: 64′ Ανσαριφάρντ, 70′ Καραμάνος /
Κίτρινες: 31′ Μπακασέτας, 71′ Καραμάνος, 88′ Οικονόμου / 16′ Ρουσκουσέδα, 49′ Κάπελ.
Κόκκινη: 52′ (2η κίτρινη) Ρουσκουσέδα.