Warning: chmod(): Operation not permitted in /home/545817.cloudwaysapps.com/bqgtemsqzq/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-direct.php on line 173
Ματσάρα στο Περιστέρι και... "φασούλι στο σακούλι" - AgrinioVOICE.gr

Ματσάρα στο Περιστέρι και… “φασούλι στο σακούλι”

Σπουδαίο βαθμό πήρε κόντρα στον Ατρόμητο ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός πήρε σπουδαία ισοπαλία με 2-2 στο Περιστέρι το βράδυ του Σαββάτου (12/1), κόντρα σε έναν Ατρόμητο που δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό, αλλά ευτύχησε να προηγηθεί με γκολ του Ενσικουλού. Ο Παναιτωλικός έβγαλε αντίδραση μετά το 1-0 και έκανε την ανατροπή με δύο γκολ του Μανά, αλλά η λάθος απομάκρυνση του Άργκους στην φάση του 84′ έφερε το ματς στο 2-2 με το γκολ του Μούγιακιτς… Ο Παναιτωλικός για πρώτη φορά φέτος παίρνει θετικό αποτέλεσμα ενώ έχει βρεθεί πίσω στο σκορ.

Ο Ατρόμητος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προσπάθησε να απειλήσει τον Παναιτωλικό, πιέζοντας αρκετά ψηλά στο πρώτο 20λεπτο. Η πρώτη καλή φάση του Ατρομήτου ήρθε βέβαι στο 19ο λεπτό, όταν ο Μάντσον βρήκε τον Κουλούρη, αλλά ο Μαλής απομάκρυνε τελευταία στιγμή πριν ο Έλληνας επιθετικός γίνει επικίνδυνος για την εστία του Κυριακίδη. Ένα λεπτό μετά ο Μάντσον τελείωσε μόνος του την φάση με την μπάλα να περνάει σύρριζα άουτ.

Ο Παναιτωλικός αντέδρασε και απείλησε στο 35ο λεπτό με τον Ουίλιαν να γλιστράει και να σπαταλάει την όμορφη πάσα του Μοράρ, που τον έβγαλε μόνο του με τον Μέγιερι. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Ματσάρα στο δεύτερο

Στην επανάληψη ο Ατρόμητος μπήκε και πάλι πιο δυνατά κι εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια του Παναιτωλικού στα πρώτα λεπτά. Ο Μάντσον βρήκε τον Κουλούρη, αυτός έκανε το γέμισμα η μπάλα κόντραρε στον Άργκους και κατέληξε στον Ενσικουλού που στο 50′ έκανε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι, όμως, μετά το γκολ που πέτυχαν “έκατσαν” και ο Παναιτωλικός βρήκε τρόπο ν’ αντιδράσει δις. Ο Μοράρ έδωσε την προειδοποιητική βολή στο 55′ με φάουλ που απέκρουσε εύκολα ο Μέγιερι, ενώ ο Ατρόμητος απείλησε και στο 68′ με τον Μάντσον. Κάπου εκεί… μίλησε ο Μανά. Ο Αργεντινός με δύο γκολ (στο 69′ έπειτα από εξαιρετική κάθετη του Μαρινάκη και στο 77′ μετά από άνοιγμα στον χώρο του Λουσέρο) έκανε την ανατροπή κι έκανε τον Παναιτωλικό αφεντικό του αγώνα.

«Χρυσή» αλλαγή ο Μούγιακιτς

Ο Ατρόμητος μετά το 1-2 προσπάθησε ν’ αντιδράσει. Ο Κάναντι έκανε απανωτές αλλαγές και αυτό “του βγήκε”. Στο 83′, ο Μπουσουλάντζιτς σούταρε, ο Άργκους δεν έδιωξε σωστά και η μπάλα έφτασε στον Κουλούρη. Το πλασέ του όμως απέκρουσε ο Κυριακίδης, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Μούγιακιτς, ο οποίος προ κενής εστίας ισοφάρισε στο 83′.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν για την πλήρη ανατροπή, αλλά ο Κυριακίδης είπε “όχι” στον Κουλούρη στο 85′, αλλά και στον Κιβρακίδη στο 95′, κρατώντας το πολύτιμο 2-2 για τα “καναρίνια”.

Ατρόμητος: Μέγερι, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαϊας (80’ Ούμπιδες), Γιαννούλης, Καρασαλίδης, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Ενσικουλού (78’ Κωτσόπουλος), Μπρούνο (78’ Μούγιακιτς), Κουλούρης.
Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μαλής, Άργκους (87’ Αμαράλ), Τσοκάνης, Λιάβας, Λουσέρο, Γουίλιαν (93′ Γκούγκα), Μάζουρεκ (84’ Μιχάι), Μανά, Μοράρ.