Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ματσάρα στο ΔΑΚ και σπουδαία νίκη του ΑΟ Αγρινίου επί της Καβάλας

Σημαντική νίκη για τους Αγρινιώτες

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ο ΑΟ Αγρινίου επικράτησε την Κυριακή (22/4), στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, με 66-62 της Καβάλας και έκανε πολύ σημαντικό δώρο στον Χαρίλαο Τρικούπη… Αυτή ήταν η 14η νίκη στο πρωτάθλημα για τον ΑΟΑ και έφερε τους Αγρινιώτες στους 38 βαθμούς.

Σε ένα παιχνίδι που παρακολούθησε αρκετός κόσμος και ήταν πολύ κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ο ΑΟ Αγρινίου έβγαλε πάθος στο παρκέ και βρήκε τις λύσεις στα τελευταία λεπτά, για να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ έκλεισε με 19-15, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας έφερε τη διαφορά στους 10 πόντους με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να ισοφαρίζουν με τη λήξη του ημιχρόνου (34-34). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ και στην τελευταία περίοδο ο ΑΟΑ πήρε μικρή διαφορά και την διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 19-15, 34-34, 50-50, 66-62.
Διαιτητές: Καμήτσος – Κανελλόπουλος.
Α.Ο. Αγρινίου (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος, Μπερερής 10, Κυριλής Θ., Μουρατίδης 15(3), Γκρέκας 4, Κυριλής Δ., Τάσσος 6, Κασαμπαλής 12, Μήτσου 11(1), Σταύρου 2, Ρέντζιος, Τάγκας 6(2).
Ε.Κ. Καβάλας (Ανδρέας Καραπιπερίδης): Ερεβεμπενάγκε 20, Παντόπουλος, Μιχάλογλου 23(3), Καπινιάρης 10(1), Τάγαρης 1, Αθανασιάδης, Πιεβάλιτσα, Καραθανάσης 3(1), Παππάς, Χονδρόπουλος 5(1).