Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

“Λύγισε” στο τέλος ο ΑΟ Αγρινίου (81-62 ο Γυμναστικός Λάρισας)

Μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο το πάλεψε ο ΑΟ Αγρινίου στη Λάρισα κόντρα στον Γυμναστικό. Οι Αγρινιώτες έμειναν από δυνάμεις στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 19-0 των γηπεδούχων ηττήθηκαν με 81-62 στην 2η Αγωνιστική της Β Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 23-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, διαθέτοντας ποιότητα στην επιθετική τους γραμμή. Στη συνέχεια ο ΑΟΑ αντέδρασε και ισορρόπησε τον αγώνα στην δεύτερη περίοδο, έχοντας σε καλή μέρα τους Μπερερή, Ναούμη και Μπαρούχα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά στους 9 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου (42-33). Στην επανάληψη, η αντεπίθεση διαρκείας του ΑΟΑ συνεχίστηκε με τη διαφορά να φτάνει στους πέντες πόντους 9 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα (60-55). Κάπου εκεί όμως, στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΑΟΑ έμεινε από δυνάμεις και οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την ανωτερότητά τους σε όλο τον αγώνα και έφτασαν σε ένα σερί 19-0, το οποίο “κλείδωσε” το παιχνίδι υπέρ τους.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ο Λαμπρόπουλος (18π.), που είχε 5 τρίποντα, ο Τσιαμπαλής (11π.) και ο Παπαχρήστος (11π.). Από τον ΑΟ Αγρινίου ξεχώρισαν οι Μπερερής (9π.), Ναούμης (15π.) και Μπαρούχας (11π.).

Δεκάλεπτα: 23-12, 42-33, 60-52, 81-62.
Γυμναστικός Λάρισας: Κουσιάντζας, Τσιαμπαλής 11(3), Γοργόλης 4, Παπαχρήστος 11(1), Λαμπρόπουλος 18(5), Μπόγδανος 7, Τσιαβές 4, Νταλός 2, Αγγελόπουλος 8, Βαβάτσικος 10, Χανέλι 3(1), Λεπενιώτης 3.
ΑΟ Αγρινίου: Μπερερής 9, Τσιρώνης 2, Παραπούρας, Ναούμης 15(2), Μπαρούχας 11(2), Σκαρλάτος 4, Μήτσου 8, Γεωργούλας 9(1), Αναστασάκης 2, Πουρνάρας 2, Κυριλής, Δασκαλάκης.

*Επόμενο ματς για την ομάδα του ΑΟ Αγρινίου, την Κυριακή, 18 Οκτωβρίου, με την Καστοριά στο ΔΑΚ Αγρινίου.