Warning: chmod(): Operation not permitted in /home/545817.cloudwaysapps.com/bqgtemsqzq/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-direct.php on line 173
Λύγισε στην παράταση η ΑΛΦΑ 93 από τον ΠΑΣ Ναυπάκτου - AgrinioVOICE.gr

Λύγισε στην παράταση η ΑΛΦΑ 93 από τον ΠΑΣ Ναυπάκτου

Την ήττα γνώρισε η ΑΛΦΑ στη Ναύπακτο από τον τοπικό ΠΑΣ, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που έγινε το πρωί της Κυριακής (28/2), στο πλαίσιο της 16ης Αγωνιστικής της Α ΕΣΚΑΒΔΕ. Οι Αγρινιώτες αν και ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα δεν κλείδωσαν τη νίκη τους και λύγισαν στην παράταση μετά από κόπωση των παικτών τους.

Οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και βρίσκονταν μπροστά στο σκορ από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα. Αρχικά με 5 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια με 8 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου. Η ΑΛΦΑ έχοντας πρωταγωνιστές τον Σταυρόπουλο, τον Κυριαζή και τον Κουβέλη έδειχνε ότι εύκολα ή δύσκολα θα έπαιρνε τον αγώνα.

Στην επανάληψη όμως τα πράγματα άλλαξαν. Ο Ντίνος Καραπιπέρης είδε δύο από τους καλύτερους στον αγώνα παίκτες του να τραυματίζονται (Κυριαζής και Σταυρόπουλος), με αποτέλεσμα να χάσει το ρυθμό της η ομάδα. Ήταν στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου όταν οι δύο παίκτες σε μία άτυχη στιγμή χτύπησαν μετά από ποστάρισμα του Αδαμόπουλου, με τον Σταυρόπουλο να χτυπάει πάνω από το μάτι και τον Κυριαζή να μεταβαίνει στο Κέντρο Υγείας για ράμματα.

Ο ΠΑΣ εκμεταλλεύτηκε την αναταραχή αυτή στη σύνθεση της ΑΛΦΑ και άρχισε να μειώνει, φτάνοντας στην ισοφάριση από το τρίτο δεκάλεπτο και κάνοντας ροντέο το ματς. Περίπου 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Σταυρόπουλος, που έπαιξε ξανά στα τελευταία λεπτά, είχε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, όμως έχασε δύο βολές και στη συνέχεια οι δύο ομάδες έχασαν από μία επίθεση με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάει στην παράταση.

Εκεί, η κούραση πρόδωσε τους παίκτες της ΑΛΦΑ, που με επιμέρους σκορ 10-3 έχασαν τον αγώνα με 67-60. Να σημειωθεί ότι η διαιτησία του αγώνα ήταν πολύ κακή και οι δύο ομάδες έχουν εκτενή παράπονα. Ειδικά δε η ΑΛΦΑ για τα κρίσιμα λάθη που έγιναν στην παράταση.

Από τους γηπεδούχους, πολύ καλοί ο Δούρος (18π.) και ο Γκρέκας (16π.), ενώ για την ΑΛΦΑ οι Σταυρόπουλος (18π.) και Βατίστας (12π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ.

Δεκάλεπτα: 14-19, 12-15, 18-11, 13-12. Π:10-3.
ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Χασανάι, Καπετανάκης, Αλεξανδρής Ν. 4, Δούρος 18(2), Σταθάτος Π., Αδαμόπουλος 9, Τσιφτιλής, Γκρέκας 16(2), Ντζουμάνης, Βλαχογιάννης 10(1), Σταυρόπουλος 6, Βαρελάς 4.
ΑΛΦΑ 93 (Καραπιπέρης): Βατίστας 12, Θεοφάνης, Παρθένης 6, Κουδούνας 7, Κυριαζής 7(1), Διαμάντης 3(1), Θεοδωρακάκος, Σταυρόπουλος 18(2), Κουβέλης 7, Σωτηρόπουλος, Κορόζης, Ηλιού.

*Επόμενο παιχνίδι για την ΑΛΦΑ στην έδρα της με τον Λιακατά Αιτωλικού, το Σάββατο 5 Μαρτίου (18:00) στο ΔΑΚ Αγρινίου.