Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Λύγισε και την Ευκαρπία ο ΑΟ Αγρινίου στο ΔΑΚ (83-79)

Ακόμη μία νίκη στην έδρα του πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου, που επικράτησε με 83-79 του ΠΣ Ευκαρπίας το απόγευμα της Κυριακής (20/3) στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου. Οι Αγρινιώτες είχαν σε πολύ καλή μέρα τον 19χρονο Κυριλή, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους, έχοντας 3 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν ελαφρώς καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και με κορυφαίους τους Μπαρούχα και Μπερερή έφτασαν στο +5 (22-17) με τη λήξη 10 λεπτών. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα λίγο-πολύ παρέμεινε η ίδια και η διαφορά έφτασε στους 6 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου (42-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η σειρά του 19χρονου Κυριλή να αρχίσει να σκοράρει. Με τρία δικά του τρίποντα, ο νεαρός βοήθησε την ομάδα του να αυξήσει τη διαφορά στους 12 πόντους με τη συμπλήρωση τριάντα λεπτών (65-53).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Το κατάφεραν αρκετά καλά, μειώνοντας τη διαφορά στα δύο-τρία σουτ, προκαλώντας ένα σχετικό άγχος στους παίκτες του Μυριούνη. Η παρουσία του κόσμου στην κερκίδα βοήθησε αρκετά και με κορυφαίους τον Γεωργούλα και τον Αναστασάκη στο διάστημα αυτό, ο ΑΟΑ επικράτησε με 82-76.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Μπερερής (19π.), ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Κυριλής (13π.). Απο την Ευκαρπία ο Τσινόπουλος είχε 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-17, 42-36, 65-53, 83-79.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Κυριλής 13(3), Μπερερής 19, Παραπούρας 4, Ναούμης 6(1), Μπαρούχας 9(1), Σκαρλάτος 4, Μήτσου 5, Γεωργούλας 15(2), Αναστασάκης 8, Πουρνάρας, Δασκαλάκης, Κόκκιος.
ΠΣ Ευκαρπίας (Αμοιρίδης): Ματενίδης 2, Τσινόπουλος 16(1), Δώδος 7, Κουντουρατζόγλου 13(1), Γκουτζομήτρος 6, Κολότσιος, Γκαβέζος 10(1), Απιδόπουλος 3(1), Σουτζόπουλος 13(1), Κοκούρας 9.