Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Κυριακίδης-Μαρκόφσκι: “Σε πολύ κακό χρονικό σημείο το πρώτο γκολ της ΑΕΚ”

Δημήτρης Κυριακίδης και Μάρκο Μαρκόφσκι στάθηκαν στο χρονικό σημείο που δέχτηκε ο Παναιτωλικός το πρώτο γκολ από την ΑΕΚ, μιλώντας στην κάμερα του Novasports και τον Αποστόλη Λάμπο. Αναλυτικά:

Δημήτρης Κυριακίδης:

“Δεχτήκαμε ένα γκολ σε πολύ κακό σημείο για την ομάδα μας αφού ήταν στη λήξη του ημιχρόνου. Ωστόσο πρέπει να πω ότι δεν είμασταν τόσο καλοί όσο στην Τούμπα. Η ΑΕΚ δημιούργησε αρκετές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ήρθε το γκολ από μία στημένη φάση. Στην επανάληψη προσπαθήσαμε κι εμείς να δημιουργήσουμε κάποιες καταστάσεις στα καρέ της ΑΕΚ, αλλά δεν τα καταφέραμε και μοιραία ήρθε το δεύτερο γκολ.

Η ΑΕΚ διαθέτει μία πολύ επικίνδυνη ομάδα. Δουλέψαμε πολύ στον αμυντικό μας τομέα για το παιχνίδι, αλλά δεχτήκαμε ένα τέρμα από στημένη φάση. Ο κ. Ματζουράκης μας άλλαξε προς το καλύτερο. Είμαστε μία ομάδα, μία γροθιά και δίνουμε ότι καλύτερο μπορούμε. Δεν φοβόμαστε κανέναν αντίπαλο είτε εντός είτε εκτός έδρας.

Έχουμε ένα παιχνίδι Κυπέλλου τώρα και μετά τον Ατρόμητο στο Αγρίνιο. Με συγκέντρωση και στα δύο παιχνίδια, για να πάρουμε το καλύτερο δυνατό”.

Μάρκο Μαρκόφσκι:

“Ξέραμε ότι η ΑΕΚ θα μπει πολύ δυνατά στον αγώνα και περιμέναμε την πίεση στο πρώτο ημίχρονο. Κάναμε καλή δουλειά ανασταλτικά. Προσπάθησα κι εγώ να κυνηγήσω όλες τις φάσεις μπροστά και νομίζω σταθήκαμε πάρα πολύ καλά, αφού η ΑΕΚ δεν έκανε πολλές φάσεις. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεχτήκαμε γκολ από στημένη φάση και για να έχεις τύχη με ομάδες σαν την ΑΕΚ δεν πρέπει να δέχεσαι τέτοια γκολ. Στην επανάληψη προσπαθήσαμε να ανέβουμε, αλλά δεν βγάλαμε φάσεις και μετά ήρθε το δεύτερο τέρμα της ΑΕΚ, που δεν μας άφησε περιθώρια.

Στην προσπάθειά μας να κλείσουμε τους χώρους σπαταλήσαμε πολλές δυνάμεις, αλλά νομίζω πως στο πρώτο ημίχρονο είχαμε 3-4 προϋποθέσεις για καλή επιθετική δραστηριότητα, αλλά δεν τελειώναμε τις φάσεις όπως έπρεπε και αυτό το πληρώσαμε. Θεωρώ ότι αν είμασταν λίγο πιο ομαδικοί στην επίθεση θα μπορούσαμε να βάλουμε και κάποιο γκολ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Κάναμε ένα κακό ξεκίνημα, αλλά με τον νέο προπονητή βρίσκουμε τα πατήματά μας η ομάδα βρίσκει το ρυθμό της. Η ομάδα ανεβαίνει παιχνίδι με παιχνίδι και κοιτάζουμε το επόμενο ματς, το οποίο θα είναι πολύ σημαντικό για την πορεία μας στο πρωτάθλημα”.