Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Κύπελλο: Με Πάουλο και Μαρκόφσκι, 2-0 τον Πανσερραϊκό ο Παναιτωλικός

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναιτωλικό που επικράτησε του Πανσερραϊκού με 2-0 για το Κύπελλο, το απόγευμα της Τετάρτης (25/10) στο Αγρίνιο. Οι Αγρινιώτες, χωρίς να εντυπωσιάσουν με την απόδοσή τους, έφτασαν εύκολα στη νίκη επί των Σερραίων, μπαίνοντας σε τροχιά πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού. Τα γκολ πέτυχαν οι Μάρκος Πάουλο (8΄) και Μάρκο Μαρκόβσκι (85΄).

Η ομάδα του Χάβου μπήκε πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε την εστία του Ρίστιτς μόλις στο 4΄ με το σουτ του Μάρκος Πάουλο, ύστερα από την ωραία σέντρα του Ρόσα. Ο ίδιος παίκτης άνοιξε το σκορ τέσσερα λεπτά μετά, όταν από γύρισμα του Μαρκόβσκι βρέθηκε μόνος στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. Στη συνέχεια τα σουτ των Μοράρ (22′), Κλέσιο (25′) και Μύγα (26′) δεν απείλησαν ουσιαστικά την εστία του Πανσερραϊκού. Την ίδια τύχη είχε και μία κεφαλιά του Μαρκόβσκι στο 39΄ με αποτέλεσμα να παραμείνει το 1-0 για το ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Μαρκόβσκι απείλησε ξανά στο 50ο λεπτό, ενώ ο Μοράρ είχε δοκάρι στο 54΄. Ο ρυθμός έπεσε αισθητά και ο Παναιτωλικός έκανε διαχείριση του σκορ. Πέτυχε ωστόσο και δεύτερο τέρμα με τον Μαρκόβσκι στο 85ο λεπτό. Ο Μάσουρεκ έκανε σέντρα από δεξιά, ο Χαντάκιας έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Μαρκόβσκι με δεύτερη κεφαλιά “έγραψε” το 2-0. Ο Πανσερραϊκός είχε ευκαιρία να μειώσει στο 87΄, αλλά ο Τσενάμο δεν είχε πρόβλημα να εξουδετερώσει το σουτ που επιχείρησε ο Ρούτσης.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Τσέναμο, Μόρας, Χαντάκιας, Μύγας (57′ Ντίας), Παρράς, Μπεχαράνο (71′ Μπράβο), Μάρκος Πάουλο, Ρόζα (46′ Μασουρέκ), Κλέζιο, Μοράρ, Μαρκόβσκι.
Πανσερραϊκός (Περικής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Σιάκκας, Τσαμούρης, Ιωαννίδης (65′ Τζιτζικαλάκης), Γκέκας, Ρούτσης, Δούμτσιος, Βοσκόπουλος, Στέβιτς (54′ Τσελεπίδης), Παπουτσογιαννόπουλος (67′ Φοσού), Γκούρτσας.