Την πρώτη του νίκη στο 2016 πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου, που συνέτριψε τον Πιερικό στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου με 81-61, το απόγευμα της Κυριακής, 17 Ιανουαρίου. Οι Αγρινιώτες παρότι δεν ξεκίνησαν καλά στα πρώτα λεπτά, στη συνέχεια έδειξαν το καλό τους πρόσωπο και κέρδισαν άνετα τον Πιερικό. Οι παίκτες του Μυριούνη ξεσήκωσαν πολλές φορές τον κόσμο στο ΔΑΚ, ενώ με τη νίκη αυτή ανέβηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας!

Στα πρώτα λεπτά, ο ΑΟΑ μπήκε μουδιασμένος και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7 πόντους. Ωστόσο, το σερί των φιλοξενούμενων έλαβε τέλος και με όμορφες ενέργειες του Ναούμη, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή, με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται σε 26-22.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η διαφορά των δύο ομάδων άρχισε να φαίνεται στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίκτες του Χρήστου Μυριούνη με σωστές άμυνες και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση ανέβασαν τη διαφορά στους 13 πόντους για το ημίχρονο (48-35).

Στην επανάληψη και έχοντας σε πολλά κέφια τον Ναούμη που… μοίραζε ασίστ και… τρίποντα, η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο στο τρίτο δεκάλεπτο και ουσιαστικά “κλείδωσε” τον αγώνα υπέρ του ΑΟΑ (64-41)… Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν τη διαφορά στους 20 πόντους, για το τελικό 81-61.

Εξαιρετικός για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ασημάκης, ο οποίος πέτυχε 31 πόντους και στο τέλος που βγήκε αλλαγή δέχτηκε το θερμό χειροκρότημα του κόσμου που βρέθηκε στο κλειστό του Αγρινίου. Από τον ΑΟΑ πολύ καλός για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν ο Ναούμης (18π.), ενώ ο Γεωργούλας (12π.) και ο Παραπούρας (14π.) είχαν καθοριστικό ρόλο στο “χτίσιμο” της διαφοράς.

Δεκάλεπτα: Α:26-22, Β:22-13, Γ:16-06, Δ:17-20.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Ναούμης 18(5), Παραπούρας 14(2), Μήτσου 14(2), Γεωργούλας 12(2), Αναστασάκης 12, Μπερερής 4, Κόκκιος, Σκαρλάτος 4, Πουρνάρας, Μπαρούχας 1, Κυριλής 2.
Πιερικός/Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Ασημάκης 31(4), Γκοντόπουλος 11(1), Γκογκίδης 7(1), Παρμακτζίδης 4, Μουρίκης 2, Ζησόπουλος, Καλτσούνας, Οικονόμου, Τσιλιγκαρίδης, Σουκάρας.