Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Καλύτερος ο Παναιτωλικός, κέρδισε 1-0 τη Λαμία

Τέταρτη διαδοχική εντός έδρας νίκη για τον Παναιτωλικό

Μία ακόμη εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Παναιτωλικός το βράδυ της Κυριακής (22/4) στο Αγρίνιο. Οι Αγρινιώτες κέρδισαν 1-0 τη Λαμία και ανέβηκαν στην 7η θέση, στο -4 από την πέμπτη θέση, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και νίκησε με γκολ που σημείωσε στο 75′ με πέναλτι ο Μοράρ.

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε καλύτερα στο ματς, έχοντας την υπεροχή. Οι Αγρινιώτες κυκλοφορούσαν τη μπάλα με ευκολία κλείνοντας τους φιλοξενούμενους στο μισό γήπεδο. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δυσκολεύονταν να φτάσουν σε τελική προσπάθεια.

Οι επιθετικές ενέργειες του Παναιτωλικού εκφράζονταν κατά κύριο λόγο με τον Ρόσα, ο οποίος προσπαθούσε να κάνει παιχνίδι και να περάσει κάθετες πάσες στους συμπαίκτες του. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους καταγράφηκε στο 44′. Ο Μοράρ με ωραία ατομική προσπάθεια πέρασε δύο παίκτες της Λαμίας, μπήκε στην περιοχή, σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε. Η Λαμία μπορεί να ήταν κλεισμένη, αλλά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, ο Ρόσα συνέχισε να είναι κινητικός και στο 53ο λεπτό σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι. Ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να πιέσει, ώστε να πετύχει κάποιο τέρμα κι εν τέλει ο τρόπος αυτός βρέθηκε από το σημείο του πέναλτι. Στο 74ο λεπτό ο Ασίγκμπα ανέτρεψε τον Ντίας, ο διαιτητής Κουτσιαύτης καταλόγισε την εσχάτη των ποινών και ο Βλαντ Μοράρ δεν έκανε λάθος από τα έντεκα μέτρα. Έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλο και άνοιξε το σκορ στο 75′ (1-0).

Η Λαμία ήταν υποχρεωμένη να ανέβει και να φτάσει στην ισοφάριση στο τελευταίο τέταρτο. Τα “καναρίνια” βρήκαν χώρο και στο 85′ έφτασαν πολύ κοντά στο 2-0. Ο Ντίας ωστόσο είχε δοκάρι. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο γκολκίπερ της Λαμίας Παπαδόπουλος ανέβηκε μήπως και σκοράρει από στατική φάση, αλλά αυτό δεν στάθηκε εφικτό.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ασίγκμπα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τρ. Δέλλας): Κυριακίδης, Μιχάι, Άργκους, Μαρινάκης (84′ Γιαννιώτης), Ρότσα (70′ Κλέσιο), Τσοκάνης, Μοράρ, Ντίας, Ρόσα (90′ Χαντάκιας), Μάζουρεκ, Μπράβο.
ΛΑΜΙΑ (Μπ. Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος (77′ Φράγκος), Παντελιάδης, Μπεν Τζεμιά, Κουκόλης, Ασίγκμπα, Ριβέρα, Μπουλούλης-Τσαπρούνης, Μπούντνικ (57′ Κουτρομάνος), Τσούκαλος, Μπλάζιτς (27′ λ. τρ. Άντρονικ).
Γκολ: 75′ πεν. Μοράρ.
Κάρτες: 19′ Ασίγκμπα, 33′ Μπουλούλης, 50′ Άντρονικ, 79′ Τσούκαλος.
Κόκκινη: 90’+1′ Ασίγκμπα